لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۶

عراقچی: آمریکا اقداماتی کرده تا سرمایه گذاران پس از سفر به ایران مشکل ویزا پیدا نکنند


عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران
عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران

عباس عراقچی رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام می گوید آمریکا ترتیباتی اتخاذ کرده است که تجار و بازرگانان و کسانی که برای همکاری های اقتصادی به ایران می آیند، از نظر ویزای سفر، دچار مشکل نشوند.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری دولتی ایران، آقای عراقچی این نظر را در پاسخ به سئوالی در خصوص محدودیت هایی که آمریکا در مورد صدور ویزا وضع کرده است، مطرح ساخت.

به گفته آقای عراقچی تا کنون با توجه به رفت و آمدها و برگزاری سمینارها و همایش های اقتصادی، کمتر مشکلی در مورد کسانی که به ایران سفر کرده اند، پیش آمده است.

کنگره آمریکا در مصوبه ای، گفته است آن دسته از شهروندان ۳۸ کشوری که برای ورود توریستی به آمریکا ویزا نیاز ندارند، اگر بعد از سال ۲۰۱۱ به ایران، عراق، سوریه و سودان سفر کرده باشند، و یا اگر ملیت این کشورها را نیز داشته باشند، باید برای ورود به آمریکا ویزا بگیرند.

کنگره آمریکا این مصوبه را پس از آن صادر کرد که یک زوج مسلمان پاکستانی تبار (رضوان فاروق که شهروند آمریکا بود و تفشین مالک همسرش) سال گذشته میلادی در ایالت کالیفرنیا ۱۴ نفر را به قتل رساندند. همچنین حملات مسلحانه سال گذشته میلادی در پاریس نیز در این مصوبه تاثیر گذار بود.

چند روز پیش پنج نفر از رهبران جمهوریخواه کنگره آمریکا در نامه‌ای به باراک اوباما رئیس جمهوری ابراز نگرانی کرده اند که دولت او برای متقاضیان ورود به آمریکا، جهت دور زدن مقررات جدید ویزا، معافیت‌های بیش از حدی قائل شده است.

آنها در نامه خود به باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده تاکید کردند که معافیتی که دولت او برای برخی قائل می‌شود، خلاف زبان صریح قانون، نیت کنگره و نقض توافق میان کنگره و دولت است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG