لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۱

عراقچی: نامه وزیر خارجه آمریکا به ظریف، تضمین اجرای برجام است


عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، نامه جان کری به وزیر امور خارجه ایران را درباره قانون محدودیت سفر، تضمین کننده منافع ایران دانست.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا، آقای عراقچی روز دوشنبه۳۰ آذر گفت که نامه وزیر خارجه آمریکا به آن کشور تعهد حقوقی و سیاسی ایجاد می‌کند.

او اضافه کرد: "آقای کری دیروز اجرای موفق برجام را در حقیقت تضمین کرده و گفته است که آمریکا به تعهداتش در برجام به گونه‌ای عمل می‌کند که نقضی در آن وجود نداشته باشد و قانون مربوط به لغو روادید که کنگره تصویب کرده را به گونه ای اجرا خواهد کرد که منافع اقتصادی ایران متاثر نشود ولو این که قانون مذکور را اجرا نکند."

اشاره آقای عراقچی به نامه جان کری به وزیر امور خارجه ایران است که روز یکشنبه، ۲۹ آذر در پاسخ به نگرانی‌های ایران از تصویب قانون محدودیت سفر، منتشر شد.

در این نامه وزیر خارجه آمریکا به آقای ظریف اطمینان داده است که دولت ایالات متحده اجازه نخواهد داد قانون محدودیت سفر، مشکلی برای روابط اقتصادی و تجاری ایران به وجود آورد.

این نامه همچنین تاکید کرده است که دولت آمریکا تغییرات مربوط به قانون روادید آن کشور را با توجه به اختیارات خود به گونه‌ای اجرا خواهد کرد که دخالتی در همکاری‌های اقتصادی و تجاری کشورهای دیگر با ایران به عمل نیاید.

قانون محدودیت سفر که با تصویب کنگره آمریکا و امضای باراک اوباما اجرایی شد، مربوط به شهروندان ۳۸ کشوری است که برای سفر به آمریکا طبق برنامه معافیت از ویزا موسوم به "ویزا ویور" نیازی به دریافت ویزا ندارند.

بر اساس این قانون اگر این افراد در پنج سال گذشته به یکی از کشورهای سوریه، عراق، ایران و سودان سفر کرده باشند، باید برای سفر به آمریکا اقدام به دریافت ویزا کنند.

این قانون در پی آن تصویب شد که اعلام شد عاملان حملات تروریستی پاریس شهروندان فرانسوی بوده و به سوریه سفر کرده بودند.

مقامات ایران به تصویب این قانون معترض هستند و آن را مانعی برای سفر بازرگانان و هیات‌های تجاری به ایران می‌دانند. وزیر امور خارجه ایران پیش از دریافت نامه جان کری، تصویب این قانون را پیامی منفی از سوی واشنگتن عنوان کرده و عباس عراقچی آن را در تناقض با برجام دانسته بود.

با این حال آقای عراقچی روز دوشنبه گفت که نامه آقای کری یک نامه معمولی نیست بلکه تعهدآور است و اجرای موفق برجام را تضمین کرده است. او البته اضافه کرد که اگر دولت بعدی آمریکا به این تعهدات پایبند نباشد، ایران نیز مسیر دیگری را در پیش خواهد گرفت.

ایران و قدرت‌های جهانی در حال فراهم کردن مقدمات رسیدن به روز اجرای برجام هستند. در این روز ایران فعالیت‌های هسته‌ای خود را به حد تعیین شده در توافق هسته‌ای میرساند و غرب نیز تحریم‌های خود علیه ایران را لغو می‌کند.

XS
SM
MD
LG