لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۳

نامه پنج عضو جمهوریخواه کنگره به اوباما درباره مقررات جدید ویزا


کوین مک کارتی رهبر اکثریت جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا در حال گفتگو با خبرنگاران - دسامبر ۲۰۱۵
کوین مک کارتی رهبر اکثریت جمهوریخواه مجلس نمایندگان آمریکا در حال گفتگو با خبرنگاران - دسامبر ۲۰۱۵

پنج نفر از رهبران جمهوریخواه کنگره آمریکا در نامه‌ای به باراک اوباما رئیس جمهوری ابراز نگرانی کرده اند که دولت او برای متقاضیان ورود به آمریکا، جهت دور زدن مقررات جدید ویزا، معافیت‌های بیش از حدی قائل شده است.

جمهوریخواهان ارشد مجلس نمایندگان ایالات متحده در مورد نحوه اعمال قانون جدید ویزا ابراز نگرانی کرده‌اند. این قانون ورود به آمریکا را برای کسانی که به کشورهای خاصی از جمله ایران سفر کرده اند، مشکل می‌کند.

این قانون پس از حملات تروریستی در پاریس و در ایالت کالیفرنیا تصویب شد.

کوین مک کارتی رهبر اکثریت جمهوریخواه مجلس نمایندگان به اتفاق باب گودلیت رییس کمیته قضایی، مایکل مک کال رییس کمیته امنیت داخلی، اد رویس رییس کمیته روابط خارجی، و کندیس میلر نماینده مجلس، از تدوین کنندگان قانون بهبود برنامه ویزا هستند که ماه پیش برای پیشگیری از سفر تروریست‌ها به آمریکا تصویب شد.

آنها در نامه خود به باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده تاکید کردند که معافیتی که دولت او برای برخی قائل می‌شود، خلاف زبان صریح قانون، نیت کنگره و نقض توافق میان کنگره و دولت است.

این قانونگذاران همچنین از دولت خواسته‌اند که اطلاعات دقیق در مورد افرادی را که دولت از الزام ویزا در مورد آنها چشم پوشی کرده، به کنگره ارائه کند و هرگونه مدارکی را نیز در مورد مبنای قانونی اختیاراتی که آقای اوباما برای مستثنی کردن این افراد از قانون برآن اتکا می‌کند، به کنگره ارائه دهد.

طبق قانون جدید برنامه موسوم به "ویزا ویور"، آن دسته از شهروندان ۳۸ کشور اکثرا اروپایی که از مارس ۲۰۱۱ به کشورهای ایران، عراق، سوریه و سودان سفر کرده باشند، ملزم به اخذ ویزا برای ورود به آمریکا هستند.

چندین نفر از عاملان حملات تروریستی فرانسه از اعضای داعش دارای گذرنامه‌های اروپایی بودند که تا پیش از تصویب قانون جدید ویزا ویور، می‌توانستند بدون اخذ روادید و به راحتی به آمریکا سفر کنند.

قانونگذاران در این نامه همچنین از دولت باراک اوباما خواسته‌اند اطلاعات دقیق در مورد نام و ملیت و دلیل اعطای ویزا به افرادی را که در چارچوب برنامه ویزا ویور به طور مرتب به چهار کشور خاص سفر می‌کنند، هر ماه به کنگره ارائه کند.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG