لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۴

«سعید طوسی» قاری نزدیک به رهبر و متهم به تجاوز توسط دادگاه «تبرئه» شد


سعید طوسی قاری قرآن از دو سال پیش به تجاوز از سوی شاگردانش متهم شده بود.
سعید طوسی قاری قرآن از دو سال پیش به تجاوز از سوی شاگردانش متهم شده بود.

سعید طوسی قاری قرآن که در دو سال گذشته از سوی شاگردانش به تجاوز جنسی به آنها متهم شده بود، در یک گفتگو مدعی شده رای تبرئه او صادر شده است. ساعتی بعد از ادعای آقای طوسی، روز جمعه ۶ بهمن برخی سایتها برگه ای از رای دادگاه تجدیدنظر مبنی بر تبرئه وی را منتشر کردند.

محمود صادقی نماینده مجلس هم مدعی شد شعبه ۵۶ دادگاه تجدیدنظر تهران بدون امضای رئیس دادگاه، با رأی دو مستشار از شعبه دیگر حکم چهار سال زندان طوسی را نقض و او را تبرئه کرده است. او از «اعمال نفوذ آشکار در فرایند دادرسی» نوشت و مدعی شد حدود دو سال بود که مدیرکل دادگستری پرونده را از دادگاه گرفته بود.

دو سال پیش صدای آمریکا برای نخستین بار گزارش داد که «محمد گندم نژاد طوسی»، معروف به «سعید طوسی» قاری قرآنی که رابطه نزدیکی با دفتر رهبر جمهوری اسلامی دارد، در پرونده‌ای قضایی متهم به تجاوز جنسی به چند شاگرد نوجوان پسر است اما با نفوذ مقامات ارشد جمهوری اسلامی به نفع سعید طوسی، این پرونده به نتیجه نرسیده است.

ابتدا او جوابیه ای به صدای آمریکا داد ولی بعد شکایت ها را تایید کرد. کمی بعد قوه قضائیه ایران بالاخره تایید کرد که طوسی به تجاوز متهم شده است. اما کمی بعد مقام های حکومتی از جمله مکارم شیرازی خواستار سکوت درباره این پرونده شدند.

شاکیان این پرونده در گفتگوهای متوالی به صدای آمریکا گفته اند که در پرونده اعمال نظرهایی می شود و به آنها برای پس گرفتن شکایت فشار آورده شده است.

تبرئه های اینچنینی در دستگاه قضایی ایران مسبوق به سابقه است. بعد از ماجرای حمله به کوی دانشگاه در سال ۱۳۷۸، فرهاد نظری، فرمانده نیروی انتظامی که به عقیده برخی عامل حمله بود، در دادگاه تبرئه شد. یا مورد دیگر تبرئه سعید مرتضوی در پرونده کهریزک بود که بعدها با اصرار یکی از شاکیان با نفوذ نهایتا به ۲۰۰ هزار تومان جریمه محکوم شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG