لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۶

جزئیاتی از نامه سه شاكی تجاوز جنسی سعید طوسی، قاری بیت رهبری به رئيس ‌قوه قضائيه


در تازه ترین رویداد مربوط به ماجرای اتهام تجاوز جنسی یک قاری سرشناس قرآن به چند شاگرد خود که اولین بار ۲۳ مهر در صدای آمریکا به آن پرداخته شد، یک خبرگزاری دولتی ایران از نامه جدیدی خبر داده که در آن دست‌کم سه نفر از این قربانیان در نامه ای به صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه، از او خواستار رسیدگی شده اند. این در حالی است که پیشتر هرگونه اتهام علیه این قاری نزدیک به رهبر ایران تکذیب شده بود.

خبرگزاری بین المللی قرآن، مشهور به ایکنا، که نهادی حکومتی و برای ترویج «فرهنگ قرآنی» معرفی شده، در روزهای گذشته هرگونه اتهام علیه سعید طوسی را به نقل برخی از افراد دیگر رد کرده بود، اما روز جمعه در خبری اعلام کرد که شاکیان سعید طوسی، قاری قرآن که معمولا در مجالس رهبر جمهوری اسلامی ایران حضور میابد، در نامه ای از رئیس قوه قضائیه خواستار رسیدگی به پرونده شکایت از او شده اند.

در برنامه «صفحه آخر» صدای آمریکا در جمعه ۲۳ مهر ماه، چند قاری جوان ایران، سعید طوسی متهم کردند که به تعدادی از آنها که برای یادگیری قرآن به او مراجعه کرده بودند، تعرض جنسی کرده است.

بعد از چند روز تکذیب و اظهارات علیه صدای آمریکا، خبرگزاری قرآنی ایکنا در خبری نوشته سه شاکی این پرونده هنوز «در حال تهیه نامه» خطاب به صادق لاریجانی هستند. خبرگزاری قرآنی مشخص نکرد که چطور به جزئیات نامه ای که هنوز «در حال تهیه» است، دست پیدا کرده است.

این خبرگزاری درباره جزئیات این نامه در حال تهیه نوشت «شاکیان در این نامه ضمن اعلام برائت از رسانه‎های بیگانه و فضاسازی دشمنان قرآن و نظام اسلامی به ویژه در فضای مجازی و با تأکید بر اینکه پشت پرده این رفتارها صرفا ضربه زدن به ساحت قرآن و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است، رسیدگی به پرونده را خواستار شده‌اند.»

آنچه خبرگزاری ایکنا نوشته، اشاره به برنامه «صفحه آخر» جمعه ۲۳ مهر است که در آن برنامه دست کم سه نفر از کسانی که مدعی هستند این قاری نزدیک به رهبر ایران به آنها تجاوز کرده، در این برنامه برای اولین بار جزئیاتی از رفتارهای او را شرح دادند و گفتند که پیگیری های حقوقی آنها، به دنبال اعمال نفوذ آقای طوسی، به نتیجه ای نرسیده است.

خبری که خبرگزاری قرآنی ایکنا درباره درخواست شاکیان پرونده سعید طوسی منتشر کرد.
خبری که خبرگزاری قرآنی ایکنا درباره درخواست شاکیان پرونده سعید طوسی منتشر کرد.

بعد از چند روز که ابتدا رسانه های قرآنی هرگونه اتهام علیه این قاری را تکذیب کردند، روز چهارشنبه، محمد گندم‌نژاد طوسی، معروف به حاج سعید طوسی در جوابیه ای نوشته که در این موضوع قصد سکوت داشته، اما «با ورود شبکه ماهواره‌ای صدای شیطان بزرگ آمریکا به این موضوع، شبکه‌ای که خود مأمور ترویج فحشا در جوامع اسلامی است و اشاعه اکاذیب و نشر اتهامات ناجوانمردانه به این حقیر و ارکان نظام مقدس جمهوری اسلامی» تصمیم به پاسخگویی گرفته است.

تائید بخش هایی از ادعاها علیه سعید طوسی

هنوز نامه این شاکیان مدعی تجاوز جنسی توسط قاری بیت رهبر ایران منتشر نشده، اما اطلاعاتی که خبرگزاری قرآنی ایکنا داده، تائید می کند که شاکیان او سه نفر هستند.

سه شاکی که با صدای آمریکا هفته پیش گفت و گو کرده بودند، می گویند دست کم ده نفر از آقای سعید طوسی شکایت کرده اند.

پیشتر خبرگزاری قرآنی ایکنا در مطلبی از عباس سلیمی، پیشکسوت قرآنی و قاری بین‌المللی که به «خادم القرآن» مشهور است، از اساس منکر این اتهام شده بود. آقای سلیمی در بخشی از یادداشت خود نوشته بود «بهره‌گیری از یک پرونده به سرانجام نرسیده، مساله ای است که این روزها به حربه‌ای در دستان ناپاک دشمنان دین و انقلاب مبدل شده است.»

این خبرگزاری همچنین به نقل از محسن موسوی‌ بلده به عنوان پیشکسوت قرآنی، گزارش اختصاصی صدای آمریکا را «فتنه» نامیده بود، با این حال خواستار بررسی قضایی «خارج از نوبت» این ادعا شده بود.

افرادی که با صدای آمریکا صحبت کرده بودند مدعی هستند بخاطر اعمال نفوذهای انجام شده پرونده مختومه شده است، اما خبرگزاری قرآنی ایکنا اکنون نوشته دست کم سه شاکی این پرونده با افشای این ماجرا در صدای آمریکا، خواستار رسیدگی رئیس قوه قضائیه شده اند.

سعید طوسی که متهم است، با واسطه از آقای خامنه‌ای نقل کرده که او گفته که ما به آقای لاریجانی هم گفتیم که جمع کنند این داستان را...این پرونده تمام است به نفع ما، به برکت قرآن و اهل بیت
سعید طوسی که متهم است، با واسطه از آقای خامنه‌ای نقل کرده که او گفته که ما به آقای لاریجانی هم گفتیم که جمع کنند این داستان را...این پرونده تمام است به نفع ما، به برکت قرآن و اهل بیت

سیر پرونده؛ پنج سال گذشت و خبری نشد

قاریان جوانی که مدعی تجاوز از سوی سعید طوسی هستند، ۲۳ مهر در برنامه «صفحه آخر» صدای آمریکا گفتند، اواخر سال ۹۰، بعد از آن که فهمیدند چند نفر به سرنوشت آنها دچار شده اند، ابتدا مردد بودند و بعد با کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران دیدار کردند. او به آنها گفت «آقا نسبت به این مسائل خیلی حساس هستند و اگر از این موضوع مطلع شوند، به شدت با این فرد برخورد می‌کنند.»

شکایت این قاریان جوان در شعبه پانزدهم بازپرسی دادسرای کارکنان دولت ثبت می شود و بعد از پنج ماه در مهر ۱۳۹۱، با امضای بازپرس کیامنش به دادستانی ارجاع شد.

هرچند قطبی دادیار دادسرای عمومی و انقلاب تهران برای سعید طوسی تقاضای مجازات می کند، اما به گفته شاکی ها بعد از انتقاد نماینده رهبر، پرونده از دادستانی به دفتر رئیس قوه قضائیه ارسال می شود.

در نهایت کیفرخواست تغییر می کند و براساس ماده ۶۳۹ قانون مجازات اسلامی، سعید طوسی تنها به «تشویق به فساد و فحشا و تحریک جنسی نوجوانان» متهم می شود.

پرونده در دادگاه کارکنان دولت، شعبه ۱۰۵۷ به ریاست قاضی حیدری بررسی شد. از میان جرایم طوسی، تنها به یکی که از همه کوچکتر بود یعنی «تشویق به فساد و فحشا و تحریک جنسی نوجوانان» رسیدگی کردند.

شاکیان سعید طوسی می گویند با مستندات و شهادت وی را به «ارتکاب اعمال منافی عفت و افعال حرام با نوجوانان و تفخیذ» متهم کردند که مجازات آن بر اساس قوانین ایران اعدام است.

در حالی که در سه سال بعد پرونده مسکوت بود، نواری از سوی قربانیان مدعی تجاوز منتشر شده که در آن سعید طوسی مدعی شد این پرونده مختومه است، و «خود حضرت آقا می‌داند و کاملاً در جریان است؛ ولی از بس سیستم قضایی ما مشکل دارد، برای همین است که دو سه سال است قضیه دارد پیچ می‌خورد. حضرت آقا به آقای لاریجانی فرمودند که پرونده را جمع کنید.»

مروری بر جزئیات سعید طوسی؛ مداحی که به آزار جنسی کودکان متهم است

طوسی در همین نوار می‌گوید این دستور را مستقیماً از آقای خامنه‌ای نشنیده، بلکه مجموعه شورای عالی قرآنی که زیر نظر دفتر آقاست، با واسطهء یک نفر از آقا سوال کرده، و او هم با یک واسطه به این آقا گفته که ما به آقای لاریجانی هم گفتیم که جمع کنند این داستان را...این پرونده تمام است به نفع ما، به برکت قرآن و اهل بیت ... به من هم گفته‌اند برخورد فیزیکی اصلاً نداشته باشید با شاکی؛ والّا آدم خیلی راحت می‌تواند سر طرف را زیر آب کند."

برنامه کامل صفحه آخر درباره این قاری

صفحه آخر ۲۳ مهر ۱۳۹۵ - قسمت سوم
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:10:37 0:00

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG