لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۸

صفحه آخر: چه کسی مانع از محاکمه و مجازات سعید طوسی می‌شود؟


صفحه آخر ۶ ژانویه ۲۰۱۷: ناطق نوری به قربانیان سعید طوسی: خودتان بلایی سرش بیاورید!
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:54:00 0:00

پنج سال از پرونده تعرض جنسی سعید طوسی به نوجوانان ممتاز قاری قرآن می‌گذرد. نوجوانان و اولیا به شورایعالی قرآن در بیت رهبری و سپس به قوه قضائیه شکایت کردند. اما هنوز حکمی درباره وی اجرا نشده. صفحه آخر هفدهم دی ماه ۱۳۹۵ به نقش رهبر جمهوری اسلامی در جلوگیری از پیگیری عادلانه پرونده سعید طوسی می‌پردازد.

پنج سال از پرونده تعرض جنسی سعید طوسی به نوجوانان ممتاز قاری قرآن می‌گذرد. نوجوانان و اولیا به شورایعالی قرآن در بیت رهبری و سپس به قوه قضائیه شکایت کردند اما هنوز حکمی درباره وی اجرا نشده است. صفحه آخر هفدهم دی ماه ۱۳۹۵ به نقش رهبر جمهوری اسلامی در جلوگیری از پیگیری عادلانه پرونده سعید طوسی می‌پردازد.

محمد گندم نژاد طوسی معروف به حاج سعید طوسی، قاری بین‌المللی قرآن و کارشناس شورایعالی قرآن – یعنی مجموعه‌ای است که زیر نظر رهبر کار می‌کند. وی در مقام آموزگار کلاس‌های متعدد قرآن با تمرکز بر آموزش نوجوانان،سال‌ها در حال تعرض جنسی و تجاوز به بچه‌های قرآنی و قاریان نخبه مملکت بود؛ تا این که برایش پرونده‌ای در قوه قضائیه تشکیل شد، و حکم زندان هم برایش صادر شده، ولی به دستور بیت رهبر پرونده مسکوت مانده و قرار است وی تبرئه شود.

کمتر از یک هفته پیش، صفحه تلگرامی "آمدنیوز" عکسی از صفحه تلگرامِ یکی از دوستان نزدیک سعید طوسی به اسم امیر محمدزاده را منشر کرد که او را در کنار طوسی در اتومبیل نشان می دهد. آقای محمدزاده در چت با یک فرد دیگر، به طور غیررسمی از تبرئه سعید طوسی خبر می دهد. متن چتِ امیر محمدزاده را در ویدیوی زیر ببینید.

صفحه آخر ۱۷ دی ۹۵ - بخش اول
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:12:00 0:00

همین اواخر بعد از افشای این پرونده در صدای آمریکا، حضرت حجت الاسلام و المسلمین منتظری، دادستان کل کشور، گفت "چرا این‌قدر درباره این پرونده سر و صدا می‌کنید؟ این بنده خدا هم آدمی است مثل بقیه. اگر جرمی کرده، بررسی می‌شود."

مگر شش سال بررسی شواهد و دلائل کافی و اقرارنامه‌های متهم و نوارهای ضبط صحبتهای تلفنی او و صحبت چهار شاکی و هشت شاهد در دادگاه، بس نبوده برای بررسی؟! آبروی این بچه ها برده نشده؟ آیا جرأت دارید بچه خودتان را نزد سعید طوسی، تاحالا نرفته آقای منتظری دادستان کل کشور امام زمان؟!

یکی از قربانیان سعید طوسی می‌گفت در شش سال گذشته، از وقتی اولیاء ما به بیت رهبر و به شورایعالی قرآن اطلاع دادند که سعید طوسی یک متعرض جنسی به بچه های قرآنی است، از همان موقع به ما گفته می‌شد که رهبرِ معظم، پشت سعید طوسی است.

دلبستگی رهبر به سعید طوسی البته سابقه طولانی دارد. محمد گندم نژاد طوسی متولد مشهد، و اصالتا اهل قندهار افغانستان است؛ پدربزرگش از آنجا به مشهد مهاجرت کرده. سابقه آشنایی و نزدیکی سعید طوسی با رهبر معظم به دوران کودکی وی برمی گردد – به شب عید فطر در سال ۱۳۵۴ که پسر ۵-۶ ساله‌ای بود و در حضور آقای خامنه‌ای آیاتی از قرآن خواند و مورد تشویق وی قرار گرفت.

صفحه آخر ۱۷ دی ۹۵ - بخش دوم
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:00 0:00

البته مصونیت قضایی سعید طوسی به دلایل فامیلی هم هست.که اشاره شد، فقط به این دلایل نیست؛ سعید طوسی فامیل سیدعلی مقدم، رئیس شورایعالی قرآن و مسئول دفتر ارتباطات مردمی بیت خامنه‌‌ای ست.

سعید طوسی، دو بار ازدواج کرده؛ همسر اولش که از او دو پسر دارد، دختر عمه سعید طوسی بود، که متارکه کردند. همسر دوم سعید طوسی، که یک دختر از او داره، خواهرزاده همسرِ سیدعلی مقدم، و سیدعلی مقدم، پسرخاله علی خامنه‌ای است!

حاج آقا طوسی وقتی به تهران منتقل شد، همزمان با سرپرستی رادیو قرآن و مسئولیت‌های اصلی اش در بیت، یعنی آرایشگری رهبر معظم، مسئولیت معلمی مجتبی خامنه‌ای برای تلاوت و ترتیل قرآن هم به او محول شد.

یکی از قربانیان سعید طوسی می‌گوید در جریان رفت و آمد به دادگاه‌های مختلف، در دادگاه کارکنان دولت به ریاست قاضی حیدری، سعید طوسی اظهار داشت که در سال ۱۳۸۴ به آقای خامنه‌ای نامه‌ای نوشته و از ایشان خواسته که به تهران بیاید. وی را به تهران منتقل کردند و در خیابان فاطمی، بلوار سیندخت شمالی – کوچه وحید، یک خانه سازمانی به او دادند. او یکی از سه عضو شورای عالی قرآن است که خانه سازمانی دارد.

حاج آقا طوسی وقتی به تهران منتقل شد، همزمان با سرپرستی رادیو قرآن و مسئولیت‌های اصلی اش در بیت، یعنی آرایشگری رهبر معظم، مسئولیت معلمی مجتبی خامنه‌ای برای تلاوت و ترتیل قرآن هم به او محول شد.

در مورد این که خبر غیررسمیِ تبرئه شدن سعید طوسی تا چه حد موثق است، این قربانی او می‌گوید: "منابع موثق در دادگاه تجدیدنظر به ما خبر داده‌اند که در جلسه‌ای با حضور اعضای قوه قضائیه، ظاهراً تصمیم گرفته شده که حکم برائت به سعید طوسی بدهند. به ما گفته شده که یا همان شعبه ۵۶، که قاضی اهوارکی در آنجاست، حکم تبرئه را صادر می‌کند؛ یا در همان شعبه ۵۶ حکم را صادر می‌کنند ولی مستشارها را عوض می کنند؛ یا در حالت سوم، پرونده را در شعبه یک بررسی کنند که آقای لطفی در آنجا پرونده‌ها را ارجاع می‌دهد – و ممکن است پرونده را به غلامحسین اسماعیلی – رئیس کل دادگستری استان تهران – ارجاع دهند تا وی شخصاً به آن رسیدگی، و البته حکم تبرئه آقای طوسی را صادر کند.

در این میان دولت چکار می‌کند؟ آیا حق این بچه‌ها جزو حقوق شهروندی، جزو منشور شهروندی نیست؟ آیا وزیر دادگستریِ آقای روحانی، هیچوقت سراغ این پرونده را گرفته که مثلا به دولت در این باره گزارش بدهد؟

قربانی سعید طوسی می گوید: "به ما گفته‌اند که آقای پورمحمدی، وزیر دادگستری در جلسه خصوصی جامعه وعاظ، ظاهراً گفته پدر یکی از این بچه‌ها که روحانی هم هست، از شوخ طبعی طوسی استفاده کرده و دارد فتنه‌انگیزی می‌کند، و قضیه اصلا در این حد و حدود نیست. ولی این‌ها مسأله را بزرگ کرده‌اند."

"ما با آقای موحدی آزاد – رئیس دادسرای انتظامی قضات – تماس گرفتیم و از او پرسیدیم آیا می‌خواهید کاری برای ما انجام دهید یا ما به سازمان ملل شکایت ببریم؟ ایشان با اعتماد به نفس گفتند شکات که همه رفته و این حرف را گفته‌اند، خب، سازمان ملل هم بروند، اشکالی ندارد!"

صادق لاریجانی می‌گوید: "کی گفته این پرونده مختومه شده؟ داریم پیگیری می‌کنیم" آقای اژه‌ای هم گفته پرونده در حال پیگیری است. این شاکی پرونده، در پاسخ به این سؤآل که آیا در سه ماهی که از علنی شدن این پرونده می گذرد، با مقامات قضایی دیگر غیر از موحدی آزاد – مثلاً آقای اهوارکی - تماس گرفته‌اند؟ و آیا برای پیگیری به قوه قضائیه مراجعه کرده‌اند یا نه؟ گفت:

"پیگیری‌های پدرم تا به حال نتیجه نداشته، و بعد از رسانه‌ای شدن این پرونده، دیگر خیلی تمایل نداشتیم به دادگاه برویم. فکر کردیم افکار عمومی بیدار شده و رسانه‌ها قضیه را پیگیری می‌کنند. ما هم دیگر خسته شده‌ایم. پنج شش سال است این موضوع را دنبال می‌کنیم در دادگاه‌ها و مراجع مختلف. ما پای پرونده ایستاده‌ایم؛ ولی متأسفانه در این مملکت هیچ کس به داد آدم نمی‌رسد. هیچکس با عدالت با ما برخورد نکرده. علاوه بر قوه قضائیه، به مجلس شورای اسلامی هم رفته‌ایم، رئیس دفتر آقای احمدی‌نژاد، مرتضی تمدن را هم دیدیم. ایشان به ما گفت: وقتی می‌بینید این مسأله به نظام ضربه می‌زند، پیگیری نباید بکنید؛ بکشید کنار!"

"ما به مجلس شورای اسلامی هم مراجعه کردیم – حدود پنج سال پیش با بخش حراست مجلس صحبت کردیم و این مطالب را به آقای علی مطهری هم رساندیم. ایشان قول پیگیری هم دادند."

"ولی آنچه که سد راه پیگیری و اجرای حکم می‌شود این است که قضیه از بیت رهبری آب می‌خورد. تا جایی که هرکس خواسته این پرونده را دنبال کند، برکنارش کرده‌اند!" ادامه توضیحات را از زبان خود این قربانی بشنوید:

صفحه آخر ۱۷ دی ۹۵ - بخش سوم
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:11:55 0:00

هرکس خواسته این پرونده را دنبال کند، برکنارش کرده‌اند! ظاهراً حاج آقا ناطق تنها کسی است که هنوز برکنار نشده. یا شاید به این راحتی نمی‌شود برکنارش کرد.

شکات پرونده هم سال ۹۲ و هم امسال، در قم به دیدار شماری از مراجع رفتند – آیت الله وحید خراسانی که صادق لاریجانی، داماد ایشان است؛ جوادی آملی، نوری همدانی، سبحانی، ولی از هیچکدام هیچ نتیجه ای نگرفتند.تنها کسی از بین مراجع، که لااقل یه پیغامی می دهد که پرونده دنبال شود، آیت الله علوی گرگانی بود. با آیت الله علوی گرگانی کسی نمی تواند کاری داشته باشد. پس نتیجه درخواستش این بود که در عرض یک هفته، هم صدیقی از ریاست دادگاه عالی انتظامی قضات عزل شد، و هم کازرونی عضو مجلس خبرگان از امامت جمعه کرج. چرا؟ درست یکهفته قبل از این که صدیقی برکنار شود، آیت الله علوی گرگانی، برای آقای صدیقی پیغام می دهد که "پرونده طوسی را دنبال کن؛ چرا این پرونده نباید مسیر طبیعی‌اش را طی کند؟" چه زمانی آقای صدیقی می گفت یک باندی، مانع پیشرفت این پرونده است؟ وقتی خودش مقام قضایی بود. پس برکنارش کردند، چون توصیه می کرد که پرونده پیگیری بشود.

اما ببینیم برخورد سعید طوسی با کارهایی که کرده چیست – او در گفتگوی تلفنی با پدر یکی از قربانیان تجاوز چنین گفته:

مروری بر جزئیات پرونده سعید طوسی؛ مداحی که به آزار جنسی کودکان متهم است

"قاریان دیگر این طوری نیستند؛ من یکی بین آنها آلوده‌ام، به حساب دیگران نگذارید. به من هم خدا خیلی لطف کرد، حالا ما یک غلطی کردیم، خدا خودش از سر تقصیرات ما بگذرد. خدا کند به خاطر منِ آلوده، آبروی جامعه قرآنی نریزد. اگر اجازه دهید، من با پسر شما جلسه‌ای بگذارم و با او صحبت کنم و بگویم: "من یک غلطی کردم، تمام شده، رفته دیگه! پیش خدای خودم توبه کردم، خدا از سر تقصیر من می گذرد، پس بنده خدا چرا باید اینقدر سخت بگیرد؟ پسرتان را ببریم پیش آقا یکی دوبار قرآن بخواند، فکرش کم کم مشغول چیزهای دیگر می‌شود و این قضایا از یادش می رود."

سعید طوسی زمانی هم که در مشهد بود همین کارها را می کرد. جوانی که الان ۲۹ ساله و ساکن مشهد است، می‌گوید زمانی که ۱۴ سال داشت، عاشق این بود که در کلاس قرآن استاد سعید طوسی شرکت کند. وی در گفتگو با صدی آمریکا اظهار داشت سعید طوسی یک بار در آرایشگاهش به او پیشنهاد کرد که با هم به استخر آستان قدس بروند، اما از او خواست پیش از استخر با هم به حمام بروند؛ وی در یک حمام نمره قصد تجاوز به او را داشته. این جوان می‌گوید احساسش به طوسی، آمیخته با ناباوری و بهت، و نفرت بود. و "حالا که بعد از ۱۵ سال، پرونده سعید طوسی علنی شده، می‌فهمم طوسی در تمام این سال‌ها، همچنان به کارهای خود ادامه می‌داده است."

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG