لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۳

مکارم شیرازی: نقل اتهامات سعید طوسی «گناه» است


قرآن خوانی سعید طوسی در بیت رهبر جمهوری اسلامی

در ادامه واکنش‌ها به پرونده سعید طوسی، قاری سرشناس قرآن، یکی از «مراجع تقلید» شیعه ایران روز چهارشنبه ۵ آبان خواستار پرهیز از انتشار اتهام تجاوز جنسی آقای طوسی شد.

آیت اﻟله ناصر مکارم شیرازی بدون نام بردن از سعید طوسی گفت، «این روزها نیز متاسفانه شایعات درباره افراد زیاد است، سخن ما این است که تا گناه کسی در محکمه ثابت نشود مجاز به انتشار و بیان آن نیستیم و نقل آن گناه است، اگر بر فرض واقعیت هم داشته باشد باید اجازه داد در محاکم ثابت شود و البته اصراری بر انتشار آن نداشته باشیم.»

این روحانی بلندپایه مورد حمایت جمهوری اسلامی، انتشار اخبار مربوط به پرونده سعید طوسی در «رسانه های بیگانه و غربی» را یکی از دلایل شایعه بودن آن دانست.

«گناه» اعلام شدن انتشار اتهامات قاری قرآن نزدیک به بیت رهبری، می‌تواند دستاویزی برای برخورد قضایی با خانواده شاکیان پرونده شود.

پیش از این مقامات قضایی گفته‌اند که با کسانی که اطلاعات این پرونده را در اختیار رسانه‌های خارج از ایران قرار داده‌اند، برخورد خواهد شد.

سخنگوی قوه قضائیه نیز رسیدگی به اتهامات سعید طوسی را که در تاریخ ۲۳ مهر ماه برای اولین بار توسط صدای آمریکا رسانه‌ای شد، تایید کرده است.

مروری بر جزئیات سعید طوسی؛ مداحی که به آزار جنسی کودکان متهم است

غلامحسین محسنی اژه‌ای روز دوم آبان اعلام کرد که در این پرونده برای شکایت «اعمال منافی عفت، حکم قرار منع تعقیب صادر و قطعی شده» است، اما رسیدگی به اتهام «تشویق به فساد» همچنان ادامه دارد.

پس از رسانه‌ای شدن شکایت از قاری سرشناس قرآن، محمد گندم‌نژاد طوسی، معروف به حاج سعید طوسی، در جوابیه‌ای همه اتهامات را تکذیب کرد و موضوع شکایت شاگردانش از خود را «توطئه صدای آمریکا» نامید.

رئیس قوه قضائیه ایران بدون نام بردن از سعید طوسی، به این پرونده جنجالی واکنش نشان داده و گفته است که او دستور «مختومه» شدن پرونده را نداده است.

جزئیات بیشتر از این پرونده جنجالی را می‌توانید در برنامه «صفحه آخر» صدای آمریکا ببینید:

XS
SM
MD
LG