لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۳

انتقاد شدید از بیانیه حزب محمد خاتمی درباره اعتراضات ایران


تجمع دانشجویان دانشگاه تهران در همراهی با اعتراضات در شهرهای مختلف ایران
تجمع دانشجویان دانشگاه تهران در همراهی با اعتراضات در شهرهای مختلف ایران

بیانیه تشکل اصلاح ‌طلب مجمع روحانیون مبارز که ریاست آن برعهده محمد خاتمی رئیس جمهوری سابق ایران است، درباره حوادث اخیر، واکنش‌ انتقادی بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی را در پی داشت.

در پی جلسه یکشنبه شب، ۱۱ دی، مجمع روحانیون مبارز به ریاست محمد خاتمی، این تشکل اصلاح طلب بیانیه‌ای چند بندی منتشر کرد که بیشتر بندهای آن به «حمایت دشمنان از آشوبگران»، «لزوم هوشیاری در مقابل انحراف»، «سوء استفاده عناصر فرصت طلب از اعتراضات» و «حمایت دشمنان از جمله آمریکا از آشوبگران» اختصاص داشت.

این بیانیه با انتقادات زیادی مواجه شد. چهره های طیف اصلاح طلبان در ایران، در روزهای گذشته یا سکوت کردند و یا مانند عباس عبدی خواستار برخورد با آنچه «اغتشاش‌گران» شدند.

در روزهای اخیر، برخی معترضان در تجمعات خود، شعار «اصلاح طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا» سر داده بودند، که اشاره به این بود هر دو گروه از سوی این معترضان رد شده اند.

معترضان در دانشگاه تهران: اصلاح طلب، اصولگرا، دیگه تموم ماجرا
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:09 0:00

محمد خاتمی در انتخابات گذشته بارها از مردم برای شرکت در انتخابات دعوت کرده بود و متن این بیانیه با واکنش‌های انتقادی بسیاری مواجه شد.

برخی از کاربران به مجمع و محمد خاتمی انتقاد کردند که چرا بیانیه عنوان کرده تجمع کنندگان فقط غم نان دارند. برخی دیگر هم نوشتند که این تشکل اصلاح طلب به نام منافع ملی «کنار سرکوبگران عکس یادگاری گرفته است» ؛ اقدامی که به رویگردانی مردم از آن منجر می‌شود.

کاربر دیگری نیز پیام عبدالله رمضان زاده، فعال اصلاح طلبی که از نسبت دادن اعتراضات به دشمنان خارجی انتقاد کرده بود، مطرح کرد و او را اصلاح طلب واقعی دانست.

کاربر دیگری انتقاد کرده است که حمایت کنونی خاتمی و مجمع روحانیون مبارز از موضع حاکمیت در مقابل اعتراضات، هیچ نسبتی با وطن دوستی ندارد.

یکی دیگر از کاربران نیز با اشاره به این بیانیه عنوان کرده است که راه فهم مشکلات مردم و حل آن، انگ زدن به آنها نیست.

کاربر دیگری نیز با ابراز نامیدی از اصلاح طلبان گفته است که به نظر او «در هیچ سطحی، حتی سطوح کم‌خطر و غیرسیاسی هم اصلاحی رخ نمی‌دهد و همیشه در روی همان پاشنه می‌چرخد.»

روز شمار اعتراض‌های گسترده در ایران

شش روز اعترا‌ض‌ گسترده در ایران با خشونت نیروهای پلیس روبرو شده و تا کنون بیش از ۲۰ کشته برجای گذاشته است.

از روز پنجشنبه ۷ دیماه، اعتراض های در شهرهای ایران آغاز شد. ابتدا این اعتراض ها شعارهای اقتصادی داشت اما به تدریج از مشهد، به کرمانشاه و سایر شهرهای ایران کشیده شد. در اعتراض های گسترده در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، مردم معترض شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی سر دادند.

بیشتر بخوانید: گزارش لحظه به لحظه اعتراض‌های گسترده در ایران را در این صفحه ویژه بخوانید

مقام های ایران اختلاف در اینترنت و شبکه های اجتماعی ایجاد کرده اند، موضوعی که با انتقاد شدید دولت آمریکا روبرو شده است.

تجمع روز پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ در مشهد

دولت آمریکا از روز دوم این اعتراض ها بیانیه هایی در حمایت از مردم ایران و مطالبات شان صادر کرد. چهره های سرشناس کنگره آمریکا هم اعلام کردند که ایالات متحده باید در کنار مردم ایران بایستد.

بیشتر بخوانید:

همچنین رهبران دیگر کشورهای جهان، به اعتراض گسترده در ایران واکنش نشان دادند.

بیشتر بخوانید:

مخالفان جمهوری اسلامی از اعتراض گسترده مردم ایران استقبال کرده اند. شهبانو فرح پهلوی ابراز امیدواری کرده مردم ایران در اعتراضات خود پیروز شوند. شاهزاده رضا پهلوی و مریم رجوی از چهره های سرشناس مخالف جمهوری اسلامی در خارج از ایران نیز از این اعتراض ها حمایت کرده اند.

یکی از فیلم های تجمع روز دوم | ۸ دی

یکی از فیلم های تجمع روز سوم| ۹ دی

یکی از فیلم های تجمع روز چهارم | ۱۰ دی

یکی از فیلم های تجمع روز پنجم| ۱۱ دی

یکی از فیلم های تجمع روز ششم| ۱۲ دی

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG