لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۹

واکنش رهبران و شخصیت‌های جهان به اعتراض‌های گسترده در ایران


در هفتمین روز تجمع های اعتراضی در شهرهای مختلف ایران، برخی شخصیت‌های جهان ضمن موضع‌گیری درباره آن خواستار حمایت از مردم ایران شدند.

دولت آلمان اعلام کرد اعتراضات مردم ایران به وضعیت اقتصادی و سیاسی «مستحق احترام» است.

سخنگوی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، گفت برلین، به دقت تحولات در این کشور را زیر نظر دارد. اولریک دمر روز چهارشنبه سیزدهم دیماه در گفتگو با خبرنگاران گفت: «در نگاه دولت آلمان، اعتراضات مردمی که شجاعت حضور در خیابان‌ها و اعتراض به وضعیت اقتصادی و سیاسی را دارند، قانونی بوده و مستحق احترام است.»

وزارت خارجه فرانسه روز سه شنبه ۱۲ دی ماه، ضمن ابراز نگرانی از کشته و دستگیر شدن برخی در جریان اعتراضات خیابانی در ایران و با تاکید بر این که «اعتراض آزادانه یک حق بنیادین» است، گفت حقوق بشر در صدر اولویت‌های پاریس در گفت‌وگو با مسئولان ایرانی در هفته‌های آتی خواهد بود.

روز سه شنبه دوازدهم دیماه، سخنگوی نخست وزیر انگلیس هم در واکنش به ادامه اعتراضات در ایران گفت: «ما باور داریم همزمان با افزایش اعتراضات، باید گفتمان با معنی در مورد مسائل مهم و اساسی شکل بگیرد، و ما منتظر مقامات ایرانی هستیم تا این اجازه را بدهند.»

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای نخستین بار، بعد از شش روز از اعتراض های گسترده در ایران، روز سه شنبه ۱۲ دی، در پاسخ به سوال خبرنگاری گفت با مقامات جمهوری اسلامی در ارتباط هستیم و ایران، حق اعتراض را به رسمیت بشناسد.

روز دوشنبه ۱۱ دی هم وزیر خارجه آلمان با ابراز نگرانی از کشته شدن تظاهرکنندگان ایرانی دولت ایران را به احترام به حقوق مردم دعوت کرد.

​زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان روز دوشنبه یازدهم دیماه، گفت: «ما از دولت ایران می خواهیم به حقوق مردم تظاهر کننده برای گردهم آیی و بلند کردن صدایشان احترام بگذارد. پس از اتفاقات روزها اخیر بسیار مهم است که تمامی ظرف ها از خشونت خودداری کنند.»

​وزیر ارتباطات اسرائیل هم در جلسه روز ۱۰ دی کابینه آن کشور گفت، جهان باید از این تظاهرات که هدفش سرنگونی رژیم در ایران است حمایت کند. ایوب کارا گفت: «ما معتقدیم سراسر جهان باید از این تظاهرات در ایران و تلاش برای برکناری آیت الله ها از تهران حمایت کند. این ابتدایی ترین خواسته است و برای جهان لازم است و با این پیروزی به جنگ ها در منطقه پایان داده می شود. برکناری رژیم ایران و بر سر کار آمدن رژیمی جدید، اهمیت فوق العاده ای برای جهان آزاد خواهد داشت.»

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد هم بیانیه ای صادر کرد. هیلی روز شنبه ۹ دی در این بیانیه گفته است: «در آغاز سال نو، امید و دعای کا بدرقه راه میلیون ها نفر از مردمی که از دست حکومت های سرکوبگری در کره شمالی، ونزوئلا و به خصوص ایران رنج می کشند. جایی که مردم سرکوب شده ایران حالا صدایشان را به دست آورده اند. حکومت ایران از سوی مردمش در حال آزمایش شدن است. ما دعا می کنیم که آزادی و حقوق بشر در این روز همراه مردم باشد.»

وزارت خارجه کانادا هم روز ۹ دی با صدور بیانیه ای از جنبش مردم ایران حمایت کرد. در این بیانیه آمده است: «کانادا به دقت تظاهرات مردم ایران را دنبال می کند. ما از مقامات ایرانی می خواهیم حقوق بشر و دموکراتیک مردم را به رسمیت بشناسد. کانادا به حمایت از حقوق اساسی مردم ایران ادامه خواهد داد، حقوقی که شامل حق آزادی بیان می شود.»

بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا در حساب توئیتراش نوشت: «اتفاقات ایران را با حساسیت دنبال می کنیم. این نیازی حیاتی است که شهروندان از حق اعتراض صلح آمیز برخوردار باشند.»

روز شمار اعتراض‌های گسترده در ایران

اعترا‌ض‌های گسترده در ایران در تا کنون بیش از ۲۰ کشته برجای گذاشته است.

از روز پنجشنبه ۷ دیماه، اعتراض های در شهرهای ایران آغاز شد. ابتدا این اعتراض ها شعارهای اقتصادی داشت اما به تدریج از مشهد، به کرمانشاه و سایر شهرهای ایران کشیده شد. در اعتراض های گسترده در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، مردم معترض شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی سر دادند.

بیشتر بخوانید: گزارش لحظه به لحظه اعتراض‌های گسترده در ایران را در این صفحه ویژه بخوانید

مقام های ایران اختلاف در اینترنت و شبکه های اجتماعی ایجاد کرده اند، موضوعی که با انتقاد شدید دولت آمریکا روبرو شده است.

تجمع روز پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ در مشهد

دولت آمریکا از روز دوم این اعتراض ها بیانیه هایی در حمایت از مردم ایران و مطالبات شان صادر کرد. چهره های سرشناس کنگره آمریکا هم اعلام کردند که ایالات متحده باید در کنار مردم ایران بایستد.

بیشتر بخوانید:

همچنین رهبران دیگر کشورهای جهان، به اعتراض گسترده در ایران واکنش نشان دادند.

بیشتر بخوانید:

مخالفان جمهوری اسلامی از اعتراض گسترده مردم ایران استقبال کرده اند. شهبانو فرح پهلوی ابراز امیدواری کرده مردم ایران در اعتراضات خود پیروز شوند. شاهزاده رضا پهلوی و مریم رجوی از چهره های سرشناس مخالف جمهوری اسلامی در خارج از ایران نیز از این اعتراض ها حمایت کرده اند.

یکی از فیلم های تجمع روز دوم | ۸ دی

یکی از فیلم های تجمع روز سوم| ۹ دی

یکی از فیلم های تجمع روز چهارم | ۱۰ دی

یکی از فیلم های تجمع روز پنجم| ۱۱ دی

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG