لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۵

واکنش‌های گسترده به بازداشت توماج صالحی؛ «فرار و ترس نداریم»، «ایران مال ماست»


تصویر توماج صالحی در موزیک ویدیو سوراخ موش.
تصویر توماج صالحی در موزیک ویدیو سوراخ موش.

خبر بازداشت توماج صالحی، رپر معترض ایرانی، در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی واکنش‌های گسترده‌ای به دنبال داشته است.

 • پس از پیروزی مردم زندانی‌هایشان را از زندان در می‌آورند

امیر بی‌لقب، خواننده موسیقی رپ و هیپ‌هاپ، پس از بازداشت توماج صالحی در ویدئویی که در توییتر منتشر کرده، از معترضان خواست روحیه خود را حفظ کنند و گفت: «مگر این همه مبارزه در تاریخ ندیده‌اید؟ مردم وقتی پیروز می‌شوند می‌روند و زندانی‌هایشان را از زندان در می‌آورند.»

او با بیان این که «ما چیزی به نام فرار و ترس نداریم و توماج می‌دانست او را می‌گیرند» گفت: «کجا بروم؟ این جا ایران است! این جا مال ما است و مسیر ادامه دارد.»

 • مسئولیت جان توماج صالحی با جمهوری اسلامی و سپاه است

مهدی یراحی، خواننده ساکن ایران و حامی اعتراضات سراسری، هم در واکنش به بازداشت توماج صالحی در رشته توییتی با تأکید بر این که مسئولیت جان او «مستقیما با جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران است»، نوشت: «سایبری‌ها مخمور از بازداشت توماج صالحی طوری رجز می‌خوانند که گویی بنا بوده هرگز دستگیر نشود. همه ما که در ایرانیم، هر لحظه ممکن است در این راه بازداشت، شکنجه و کشته شویم.»

او درباره ادعای رسانه‌های حکومتی مبنی بر بازداشت توماج صالحی «حین فرار از کشور»» تأکید کرد که با این ادعا می‌خواهند «از عزتش بکاهند» و «پیش‌تر هم با همین هدف می‌گفتند توماج صالحی از خودشان است که بازداشت نمی‌شود.»

 • توماج «در داخل ایران» بازداشت شده نه «در حال خروج»

حسن رونقی، فعال مدنی که برادرش حسین رونقی اکنون در زندان است، تأکید کرد که توماج صالحی «نه در حال خروج از ایران، بلکه در داخل ایران» بازداشت شده است.

 • صدای توماج صالحی را به جهان می‌رسانیم

عمار ملکی، پژوهشگر نیز، توماج صالحی را «شجاع‌ترین و پیگیرترین سلبریتی داخل ایران» نامیده که «از انقلاب مردم ایران حمایت می‌کرد و در خیابان در کنار معترضان بود و صدای مردم.»

آقای ملکی تأکید کرده است: «او را در دست حرامیان اشغالگر تنها نمی‌گذاریم و صدایش را به گوش جهان می‌رسانیم.»

 • توماج بازداشت شد چون صدای معترضان بود

بهروز بوچانی، نویسنده کرد ایرانی ساکن استرالیا، نیز در توییتی به زبان انگلیسی نوشت: «توماج صالحی، رپر ایرانی، بازداشت شد، زیرا صدای معترضان بود. او به شعرهای شجاعانه و مخالفت‌هایش در شبکه‌های اجتماعی شهرت دارد و مردم به‌شدت نگران امنیت او هستند.»

 • توماج صالحی: دیگر کسی جلودار اعتراضات نیست

امید معماریان، روزنامه‌نگار، ویدئوی بخشی از سخنان توماج صالحی را با شبکه سی‌بی‌سی نیوز منتشر کرد که می‌گوید پیش‌بینی می‌کند اعتراضات به جمعیتی خواهد رسید که دیگر کسی نمی‌تواند از آن جلوگیری کند و جامعه ایران به جایی رسیده که لیدر نمی‌پذیرد و «ما به یک شورای گذار نیاز داریم.»


دانیال تهرانی، از کاربران توییتر نیز یکی از ترانه‌های توماج صالحی را با شرح «خیابان، خیابان، خیابان!» منتشر کرده که در آن می‌گوید: «از بازماندگان آبانم، شعرم صدام جاودانم، من یک از هزارانم، پایان شیرین داستانم ...»

با وجود بازداشت توماج صالحی، حساب توییتری او همچنان فعال است و گرداننده آن با تأیید خبر بازداشت این هنرمند مخالف جمهوری اسلامی، اعلام کرده که در خارج از ایران است و صفحه‌های او در شبکه‌های مجازی را «طبق عملکرد توماج صفحه‌ها را پیش» می‌برد و «فقط از دانشجوها و کارگرها و زندانی‌ها حمایت می‌کنیم و صدای اونا» خواهد بود.

دادستان اصفهان بدون ارائه مستنداتی اتهام‌های توماج صالحی را «همکاری با دولت‌های متخاصم و تشکیل گروه غیرقانونی به قصد بر هم زدن امنیت کشور» اعلام کرده است.

اقبال اقبالی، دایی توماج صالحی، در پیامی تأکید کرده است که «توماج صدای مردم، صدای آینده و صدای انقلاب زن زندگی آزادی در ایران است» و «ما خانواده توماج صالحی از ایرانیان سراسر جهان درخواست داریم همان‌طور که توماج ندای دادخواهی شما بود، صدای او یارانش باشید.»

این اولین عکسی است که از توماج صالحی بعد از بازداشت منتشر شد. برخی تردید دارند که این عکس واقعی است یا نه. چرا که آقای صالحی روی گردن خود تتو دارد. اما برخی دیگر می گویند چون با سلفی گوشی گرفته شده تتو در عکس دیده نشده است.

 • 16x9 Image

  ساقی لقایی

  ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG