لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۴

پرونده توماج صالحی به دلیل ایراد در اتهامات به دادسرا بازگردانده شد


توماج صالحی - خواننده رپ
توماج صالحی - خواننده رپ

وکیل توماج صالحی اعلام کرد پرونده این خواننده معترض برای رفع نقص تحقیقات به دادسرا بازگردانده شده است.

امیر رئیسیان در گفتگو با «شبکه شرق»، در روز شنبه ۹ اردیبهشت‌ماه، تاکید کرد که با گذشت بیش از یک ماه از دستور دادگاه، مسئولان دادسرا هنوز دراینباره اقدامی انجام نداده‌اند.

امیر رئیسیان اتهامات مطرح‌شده در پرونده توماج صالحی را افساد فی‌ الارض، تبلیغ علیه نظام، همکاری با دولت متخاصم، دعوت مردم به کشتار و اغتشاش، و توهین به رهبری ذکر کرده است.

این وکیل دادگستری درباره اتهامات مورد ایراد دادگاه در پرونده توماج صالحی اظهار بی‌اطلاعی کرده و گفته است که از زمان بازگشت پرونده به دادسرا، دسترسی وکلا به پرونده قطع شده است.

توماج صالحی، خواننده رپ اعتراضی، که پس از اعلام حمایت از معترضان تحت تعقیب نیروهای امنیتی قرار گرفت، آبان‌ماه گذشته بازداشت شد.

این معترض زندانی به مدت دو ماه از دسترسی به وکیل انتخابی محروم بود و مسئولان قضایی اصفهان با تشکیل پرونده‌ای چهار جلدی، اقدام به طرح اتهامات سنگینی از قبیل افساد فی الارض علیه او کرده‌اند.

متهمان به افساد فی الارض در ایران با خطر محکومیت به اعدام مواجه هستند.

شماری از ناظران، توماج صالحی را فراتر از یک خواننده دانسته و او را کنشگری مدنی می‌خوانند که اعتراض به شرایط جامعه ایران را از حدود دو سال قبل آغاز کرده بود.

نصیر مشکوری، نویسنده و منتقد موسیقی، در گفتگو با صدای آمریکا «عملکرد انقلابی» و «شهامت» توماج صالحی را باعث ایجاد احساس خطر در حکومت ایران توصیف می‌کند

بازداشت خشونت‌آمیز توماج صالحی به همراه شکنجه و نگهداری طولانی مدت او در سلول انفرادی به انتقادات بین‌المللی انجامید.

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، ودانت پاتل، ماه گذشته با اشاره به «شکنجه و آزار» این خواننده معترض خواستار آزادی فوری او شد.

نماینده پارلمان آلمان، یه-اون ری، هم که کفالت سیاسی توماج صالحی را عهده‌دار شده، اسفندماه گذشته نسبت به وضعیت این خواننده زندانی ابراز نگرانی کرده بود.

XS
SM
MD
LG