لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۰

واکنش هنرمندان به اعدام متهمان «خانه اصفهان»؛ ابی: روزی تاوان این جنایت را خواهید داد


مجید کاظمی، سعید یعقوبی و صالح میرهاشمی
مجید کاظمی، سعید یعقوبی و صالح میرهاشمی

اعدام صالح میرهاشمی، مجید کاظمی، و سعید یعقوبی، متهمان پرونده موسوم به «خانه اصفهان» توسط جمهوری اسلامی بازتاب گسترده‌ای در فضای مجازی داشته و با انتقادهای زیادی از سوی کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی همراه شده است.

تعدادی از هنرمندان و چهره‌های مشهور ایرانی نیز در حساب‌های کاربری خود به اعدام این سه جوان ایرانی که به قتل دو بسیجی و یک مأمور انتظامی متهم شده بودند، اعتراض کردند.

این در حالی است که متهمان پیش از اعدام گفته بودند که پس از شکنجه‌های فراوان وادار به اعترافات تلویزیونی شدند.

نازنین بنیادی، بازیگر و فعال حقوق بشر در اینستاگرام نوشت: «حکومت جمهوری اسلامی بار دیگر دشمنی خود را با مردم ایران زمین و حقوق بشر به رخ دنیا کشید.»

او در ادامه افزود: «با توجه به اینکه خطر اعدام این فرزندان ایران به اطلاع شورای حقوق بشر سازمان ملل رسانده شده بود، از آنان باید پرسیده شود که از کدامین حقوق بشر سخن می‌گویند و دلیل وجودی این شورا چیست ؟»

علی کریمی، فوتبالیست سابق تیم ملی ایران، در توییتی نوشت: «از آن بگو که نمی‌کشد... اذان نگو که می‌کشد...»

ابی، خواننده سرشناس، در استوری اینستاگرام خود گفت: «ننگ بر شما جنایتکارانی که اینگونه جوانان سرزمینم را به جرم مخالفت با شما و آزادی‌خواهی اعدام می‌کنید. روزی تاوان تمامی این جنایت را خواهید داد و آن روز دیر نیست.»


داریوش، دیگر خواننده سرشناس ایرانی، موزیک ویدیوی «رازقی» را در اینستاگرام به اشتراک گذاشت و نوشت : «ما نشستیم و تماشا کردیم...»شاهین نجفی، خواننده در توییتر گفت: «تا آخوند کفن نشود، این وطن وطن نشود. مرگ در دستان پلیدترین حکومت جهان ابزاری‌ست در راه حفظ بقاء.»

او در ادامه افزود: «بدون هیچ هیجان و احساسی دیگر باید بپذیریم این حجم از تباهی را تنها باید با همان «مرگ» تباه کرد. هیچ گزینه‌ معقول‌تری وجود ندارد.»مهناز افشار در توییتی که به مناسبت درگذشت رضا حداد، کارگردان تأتر منتشر کرد، به اعدام این سه نفر نیز پرداخت و نوشت: «امروز دوباره خبر اعدام خواندم و امروز دوباره تنها و از راه دور غصه خوردم و قلبم برای تنهایی هممون درد گرفت.»

او در ادامه افزود: «امروز بیش از گذشته دلم برای خودمون در این غربت اجباری خیلی سوخت. کاش طلوع خورشید دیگه با ناقوس مرگ آغاز نشه و کاش نوید زندگی و شادی بده.»حامد فرد، خواننده در اینستاگرام گفت: «من کافرم به راهتان، به خدایتان، به هر چه دین و دیانته. برادران‌مان را با اذان کثیف صبح کشتند.»تهمینه میلانی، کارگردان سینما در اینستاگرام نوشت: «کاری از دستم بر نمی‌آید، صبح از شنیدن خبر، شوکه شدم، اشکم بند نمی‌آید و فقط گریه می‌کنم .»احسان کرمی در استوری اینستاگرام گفت: «شکنجه می‌کنند، اعتراف اجباری می‌گیرند، می‌کشند، خانواده‌ها را بازداشت می‌کنند، لعنت ابدی بر جمهوری اسلامی.»


نازنین نور در توییتر با اشاره به اعدام این سه نفر در محاکمه‌ای ناعادلانه نوشت: «این همان چیزی است که ایرانیان از پشت‌بام‌ها فریاد می‌زدند : اعدام.»

او در ادامه افزود: «این رژیم تا زمانی که متوقف نشود، به کشتار مردم بیگناه ادامه خواهد داد.»

شهناز تهرانی در استوری اینستاگرام گفت: «در این باغ کوچک چرا صدای تبر قطع نمی‌شود ؟!»

این سه معترض اعدام شده روز چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت و در پیامی از داخل زندان دستگرد اصفهان، از «مردم ایران» کمک خواسته‌ بودند و کاربران شبکه‌های اجتماعی هم با داغ کردن هشتگ «نگذارید ما را بکشند» به درخواست این سه زندانی پاسخ مثبت دادند.

اعدام آنها با اعتراض گسترده سازمانها و نهدهای حقوق بشری در جهان مواجه شده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG