لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۳

معترضان: چهار نفر در شهرستان دورود در لرستان کشته شدند


یکی از چند فیلم که معترضان از تیرخوردن و کشته شدن این چهارنفر منتشر کرده اند.
یکی از چند فیلم که معترضان از تیرخوردن و کشته شدن این چهارنفر منتشر کرده اند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که تیراندازی نیروهای بسیجی در اعتراضات مردمی شهر دورود استان لرستان تعدادی کشته به جای گذاشت. هنوز منابع رسمی این را تایید نکرده اما عکس هایی از قربانیان در فضای مجازی دست به دست می شود.

در پی گسترش تجمع‌های اعتراضی در شهرهای مختلف ایران، شنبه شب نهم دی ویدئویی در شبکه های مجازی منتشر شد که در آن صدای تیراندازی به گوش می رسید و تعدادی از مردم یکی دو فرد تیر خورده را از صحنه درگیری خارج می‌کردند.

فیلم هایی از تیراندازی و انتقال زخمی و کشته ها در شهر دورود

اگر چه رسانه‌های رسمی گزارشی از کشته یا زخمی شدن معترضان منتشر نکردند اما خبرهای غیررسمی منتشر در شبکه‌های مجازی حاکی از آن بود که دست کم چهار نفر در شهر دورود استان لرستان بر اثر تیراندازی نیروهای بسیج کشته و تعدادی زخمی شده‌اند.

برخی کانال های محلی لرستان اسم چهار کشته شده را «محمد چوباک» ، «محسن ویرایشی» ، «حسین رشنو» و «حمزه لشنی» اعلام کرده اند.

دو روز بعد از اعتراض‌های گسترده در شهرهای مختلف ایران، تهران و چند شهر دیگر روز شنبه نیز شاهد چند تجمع پراکنده بود.

ویدئوهای ارسال شده به صدای آمریکا نشان می‌دهد که جمعی از دانشجویان و مردم در دانشگاه تهران و خیابان‌های اطراف و همچنین میدان ولیعصر، شعارهایی در انتقاد از حکومت سر دادند.

در این تصاویر، معترضان شعارهایی چون «مرگ بر دیکتاتور»، «اصلاح‌طلب اصولگرا اینه تموم ماجرا»، «سیدعلی حیا کن مملکت رو رها کن»، «ارتش فدای ملت، ملت فدای ارتش» و «ما تماشاگر نمی‌خواهیم، به ما ملحق شوید» سر داده اند.

گزارش شاهدان عینی حکایت از برخورد با معترضان در غروب جمعه داشت. عکس و فیلم‌هایی از شلیک گاز اشک آور در مقابل سردر دانشگاه تهران برای متفرق کردن معترضان منتشر شده است.

گزارشها حاکی از آن است که در بیش از ۱۰ شهر ایران بجز تهران، از جمله شهرکرد، قم، کرمانشاه، اهواز، قزوین، آمل، ایذه، زنجان، ابهر و رشت تجمع های اعتراضی برگزار شده است.

در واکنش به اعتراض‌های گسترده در شهرهای ایران، پرزیدنت ترامپ اعلام کرد آمریکا از مردم ایران حمایت می کند و از جمهوری اسلامی ایران خواست به حقوق ملت خود احترام بگذارد.

برخی اعضای ارشد کنگره آمریکا نیز در روز جمعه خواستار حمایت از مردم ایران شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG