لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۹

مقام‌های میانی جمهوری اسلامی: پیام اعتراض شما را شنیدیم


تجمع اعتراضی در خیابان انقلاب تهران
تجمع اعتراضی در خیابان انقلاب تهران

سه روز از اعتراض های گسترده در شهرهای ایران گذشته اما هنوز مقام های عالی جمهوری اسلامی ایران واکنشی نشان نداده اند. تنها دو روز پیش، اسحاق جهانگیری تنش های روز پنجشنبه در مشهد را اختلاف جناحی نامید. این در حالی است که معترضان می گویند آنها حتی به کلیت نظام ایراد دارند. با این حال برخی مقام های میانی از جمله نمایندگان مجلس اعلام کرده اند ما پیام اعتراض مردمی را شنیده ایم.

در حالیکه برخی از مقامات و نزدیکان دولت تجمع‌های روزهای اخیر را اقدامی برنامه‌ریزی شده از سوی نهادهای قدرتمند مخالفت دولت می‌دانند، برخی از نمایندگان مجلس نیز مشکلات اقتصادی را زمینه بوجود آمدن این اعتراض‌ها اعلام کرده‌اند.

پس از راهپیمایی در چندین شهر بزرگ ایران طی سه روز گذشته، غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده شهر رشت در مجلس گفت که مجلس پیام اعتراض‌های مردمی را دریافت کرده است.

او گفت: «مردم دیگر نگران گرانی‌ها نباشند؛ چرا که مجلس برنامه‌ای برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی و حذف یارانه‌ نیازمندان را ندارد. به بیان دیگر این تجمعات پیامی از سوی مردم بود که این پیام اکنون از جانب مجلس و دولت دریافت شده است.»

محمود صادقی، نماینده تهران نیز در توئیتر خود نوشت: «مسئولان دولتی به جای فرافکنی و تحلیل جناحی اعتراضات مردمی، به فکر حل مشکلات مردم باشند؛ به جای افزایش قیمت‌ حامل‌های انرژی بهره‌وری را افزایش دهید. به جای تحمیل بار کاهش منابع بر گرده‌ مردم در مصارف صرفه‌جویی کنید.»

نمایندگان مخالف دولت نیز این اعتراض ها را ناشی از کارکرد دولت دانسته‌اند.

حمید گرمایی، نیشابور، یکی از دلایل نارضایتی اقتصادی را معضل موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز دانست که حجم بالایی از سپرده‌های مردم را در اختیار گرفتند.

به گفته او، مسائل مالی هم باید هرچه زودتر به شکل عادلانه حل شود و خسارات مردم در این موسسه‌های مالی از طریق اموال آنها یا از سوی دولت حل شود.

هدایت اله خادمی نماینده باغملک هم گفت که مشکلات اقتصادی روزبه‌روز در حال افزایش است و دولت از نظر اقتصادی بد عمل کرده است. او گفت که چون دولت و مسئولان پاسخگوی مردم نیستند این موضوع باعث ایجاد نارضایتی در بین مردم و روی آوردن آنها به تجمع شده است.

علاء الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز عامل اصلی تجمعات اخیر مردم را اعتراض به تعیین تکلیف نشدن وضعیت سپرده‌های‌شان در موسسات مالی دانست و گفت: «مردم با اعتماد به مجوز رسمی بانک مرکزی به این موسسات سرمایه‌های‌شان را سپرده‌گذاری کردند که این موسسات به خاطر مشکلات مالی قادر به پرداخت مطالبات مردم نشدند.»

طی روزهای اخیر انتشار گزارش‌هایی از بودجه سال آینده موجی از انتقادها را علیه دولت و برخی از نهادها بوجود آورد. کاربران شبکه‌های اجتماعی به بودجه کلان نهادهای مذهبی و انقلابی، افزایش برخی قیمت‌ها در بودجه نظیر قیمت سوخت و حذف احتمالی یارانه تعدادی زیادی از مردم، واکنش نشان دادند.

از سوی دیگر، اعتراض سپرده‌گذاران و مالباختگان موسسات مالی طی ماههای اخیر افزایش یافته و گسترده تر شد.

اعتراض‌های مردمی که از مشهد و دیگر شهرهای خراسان با شعارهای اقتصادی آغاز شد، به اعتراض به حاکمیت و شعارهای تند علیه رهبر جمهوری اسلامی و دیگر مقام‌های عالی کشور منجر شد.

در پی این اعتراض‌ها، کاخ سفید، وزارت خارجه و برخی از نمایندگان ارشد کنگره آمریکا واکنش نشان دادند.

پرزیدنت ترامپ اعلام کرد آمریکا از مردم ایران حمایت می‌کند و از جمهوری اسلامی ایران خواست به حقوق ملت خود احترام بگذارد.

برخی اعضای ارشد کنگره آمریکا نیز در روز جمعه خواستار حمایت از مردم ایران شدند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG