لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۹

حمایت برخی نمایندگان مجلس از «حق قانونی» مردم برای برگزاری تجمع مسالمت آمیز


در حالیکه برخی مسئولان دولتی از مردم خواسته‌اند در راهپیمایی‌ها و گردهمایی‌های بدون مجوز شرکت نکنند، تعدادی از نمایندگان مجلس تجمع و راهپیمایی مسلالمت آمیز را حق قانونی مردم دانسته‌اند.

در پی برگزاری چندین تجمع و راهپیمایی اعتراضی در شهرهای مختلف ایران در انتقاد به وضعیت اقتصادی و سیاست‌های جمهوری اسلامی، وزیر کشور روز شنبه ۹ دی از مردم خواست در تجمعات غیرقانونی شرکت نکنند.

در پی تجمع‌های اعتراضی روزهای اخیر، دولت آمریکا و برخی از اعضای کنگره ایالات متحده به آن واکنش نشان دادند.

پرزیدنت ترامپ اعلام کرد آمریکا از مردم ایران حمایت می کند و از جمهوری اسلامی ایران خواست به حقوق ملت خود احترام بگذارد.

برخی اعضای ارشد کنگره آمریکا نیز در روز جمعه خواستار حمایت از مردم ایران شدند.

واکنش مقام های ایران به تجمع

اما در ایران، عبدالرضا رحمانی فضلی گفت که مردم اگر قصد تجمع دارند درخواست دهند، بررسی می‌شود. او همچنین گفت که تجمع‌هایی که در شبکه‌های مجازی سازمان دهی شده اند غیرقانونی هستند.

این موضع وزارت کشور در حالیست که برخی از نمایندگان مجلس، تجمع و راهپیمایی مسالمت آمیز را بر اساس قانون اساسی حق مردم دانسته اند.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده رشت در مجلسدر این مورد به خبرگزاری ایلنا گفت: «همیشه وقتی مردم می‌بینند دولت به سمت ریاضت‌های اقتصادی پیش می‌رود، سعی می‌کنند حرفشان را به گوش حاکمیت برسانند و این درحالی است که بنابر اصل ۲۷ قانون اساسی باید تمهیداتی ایجاد شود که مردم بتوانند با برگزاری تجمعات غیرخشونت‌آمیز حرفشان را به گوش حاکمیت برسانند.»

احمد بیگدلی، نماینده خدابنده و از اعضای فراکسیون امید نیز با بیان اینکه این تجمع‌ها بر آمده از مشکلات اقتصادی است که از سالها پیش گریبان مردم را گرفته است، گفت: « حق آزادی تجمعات به رسمیت شناخته شده و این مسئله در قانون اساسی به صراحت مورد تاکید قرار گرفته است.»

به گفته او، گروهی از مردم که موفق به بیان خواسته‌های خود نشده بودند در این روزها از راه‌های مختلف نظر خود را بیان کردند.

محمود صادقی، نماينده مردم تهران نیز گفته است که راهپیمایی مسالمت آمیز و بدون حمل سلاح طبق اصل ۲۷ قانون اساسی نياز به مجوز ندارد. او گفت که دولت باید در عمل به حقوق اساسی مردم احترام بگذارد نه در شعار چرا که برگزاری راهپيمايی بدون حمل سلاح از حقوق اساسی مردم است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG