لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۲

تجمع‌ها در شهرهای مختلف ایران در چهارمین روز اعتراض‌های گسترده


عکس هایی از این تجمع های پراکنده منتشر شده است.
عکس هایی از این تجمع های پراکنده منتشر شده است.

با وجود اینکه برخی از مسئولان دولتی و انتظامی از برقراری آرامش و پایان اعتراضها در ایران خبر دادند، تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از آن است که در چهارمین روز از آغاز اعتراض‌های گسترده، تجمع‌های پراکنده در شهرهای مختلف ایران برگزار شده است.

بر اساس تصاویری و گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، تجمع غروب یکشنبه دهم دی در میدان فردوسی به دخالت خودروهای آبپاش پلیس منجر شد.

حضور تجمع کنندگان و دخالت پلیس موجب شده است تا ترافیک در محدوده میدان فردوسی سنگین شود.

گزارش ها همچنین از تجمع پراکنده در محدوده چهارراه ولی عصر تهران و حضور خودروی آبپاش در میان تجمع کنندگان محدوده خیابان کارگر جنوبی حکایت دارد.

محسن محمدیان، مدیر روابط عمومی سازمان مترو به رسانه ها گفته است که ایستگاه متروی تئاترشهر به دلیل تجمع‌های اعتراضی و مسائل امنیتی مسافرگیری نمی‌شود و مسافران نیز تخلیه شده‌اند.

تجمع در خیابان انقلاب تهران در حالی برگزار شده است که معاون امنیتی انتظامی فرمانداری تهران از دستگیری حدود ۲۰۰ نفر در تجمع‌های روز شنبه در محدوده خیابان‌های انقلاب و ولیعصر، که قصد درگیری و تخریب اموال داشتند، خبر داد.

تصاویر ارسالی به صدای آمریکا، برگزاری تجمع و راهپیمایی در شهر چابهار استان سیستان و بلوچستان را نشان می‌دهد.

در این تصاویر، تجمع کنندگان شعار می‌دهند «استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی» و «ملت گدایی می‌کند، رهبر خدایی می‌کند».

خبرهایی که کاربران شبکه‌های اجتماعی برای صدای آمریکا فرستاده اند همچنین از برخورد پلیس با تجمع معترضان در شهرهای تویسرکان استان همدان و اصفهان حکایت دارد.

تجمع هایی در شهرهای بهشهر، شهررضا، شاهین شهر، رشت و سنندج نیز برگزار شده که در برخی از آنها بین پلیس و مردم درگیری رخ داده است.

یک گردهمایی اعتراضی هم مقابل فرمانداری شهر مراغه در آذربایجان شرقی برگزار شده است.

تجمع‌های اعتراضی در روز شنبه موجب برخورد پلیس در برخی شهرها شده بود به طوری که در استان لرستان دو کشته و شش زخمی در پی داشت. یکی دیگر از پیامدهای تجمع‌های اعتراضی روز یکشنبه، بستن شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام و تلگرام از سوی دولت بود.

روز شمار اعتراض‌های گسترده در ایران

از روز پنجشنبه ۷ دیماه، اعتراض های در شهرهای ایران آغاز شد. ابتدا این اعتراض ها شعارهای اقتصادی داشت اما به تدریج از مشهد، به کرمانشاه و سایر شهرهای ایران کشیده شد. در اعتراض های گسترده در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، مردم معترض شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی سر دادند.

تجمع روز پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ در مشهد

تجمع روز جمعه ۸ دی ۱۳۹۶

دولت آمریکا از روز دوم این اعتراض ها بیانیه هایی در حمایت از مردم ایران و مطالبات شان صادر کرد. چهره های سرشناس کنگره آمریکا هم اعلام کردند که ایالات متحده باید در کنار مردم ایران بایستد.

بیشتر بخوانید:

در اعتراضات روزهای گذشته مردم شهرهای مذهبی همچون قم نیز علیه خامنه ای وحکومت جمهوری اسلامی ایران شعار دادند.

در لرستان گزارش هایی از کشتن معترضان مخابره شد.

مردم معترض و عصبانی به برخی ساختمان های دولتی از جمله فرمانداری، دادگستری و دفتر برخی ائمه جمعه حمله کردند.

شدن برخورد بین معترضان و ماموران | تظاهرات شنبه ۹ دی

مخالفان جمهوری اسلامی از اعتراض گسترده مردم ایران استقبال کرده اند. شهبانو فرح پهلوی ابراز امیدواری کرده مردم ایران در اعتراضات خود پیروز شوند. شاهزاده رضا پهلوی و مریم رجوی از چهره های سرشناس مخالف جمهوری اسلامی در خارج از ایران نیز از این اعتراض ها حمایت کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG