لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۲

مدیر تلگرام: ایران دسترسی به این پیام رسان را مسدود کرد


پاول دوروف، مدیر شبکه تلگرام
پاول دوروف، مدیر شبکه تلگرام

گزارشها از ایران حاکی از آن است که اپلیکشین پیام رسان تلگرام که فراگیرترین راه ارتباطی مردم در ایران است، از سوی دولت با اخلال روبرو شده است.

در پی انتشار پیام‌هایی از سوی شهروندان در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر اختلال در تلگرام، پاول دوروف، مدیر این اپلیکیشن پیام رسان روز یکشنبه دهم دی اعلام کرد که مسئولان جمهوری اسلامی دسترسی به تلگرام را مسدود کرده‌اند.

بنا به اعلام مدیر تلگرام، مسئولان جمهوری اسلامی خواستار بسته شدن کانال‌هایی بودند که اخبار اعتراضات مسالمت آمیز را منتشر می‌کردند اما تلگرام با این درخواست مخالفت کرد و از این رو، مسئولان ایران از داخل کشور راه دسترسی به تلگرام را بستند.

تلگرام یک روز قبل با درخواست وزیر ارتباطات ایران برای بستن کانال «آمد‌نیوز»، که به گفته وزیر ارتباطات پیام‌های دعوت به خشونت منتشر می‌کرد، موافقت کرده بود اما به نظر می‌رسد این درخواست‌ها بیشتر شده و تلگرام با آنها مخالفت کرده است.

گزارش‌های دیگری حاکی از آن است که دسترسی به شبکه اجتماعی اینستاگرام نیز در ایران با اختلال روبرو شده است.

اسماعیل جبارزاده، معاون سیاسی وزیر کشور ایران، درباره این موضوع به خبرنگاران گفت: «دولت بنای تعطیلی شبکه‌های اجتماعی را ندارد، اما وقتی اختلالی در نظم عمومی ایجاد شود طبیعی است که به شکل مقطعی، دست به محدودیت بزنیم. »

رئیس جمهوری ایران پیشتر گفته بود که دست وزیر ارتباطات هرگز روی دکمه فیلترینگ نخواهد رفت.

​بستن تلگرام و اینستاگرام در ایران علاوه بر اعتراض کاربران، انتقاد نهاد بین المللی گزارشگران بدون مرز را نیز در پی داشته است. این نهاد با انتشار پیامی اعلام کرده است که محدود کردن دسترسی به اینترنت و بستن راه دسترسی شهروندان به شبکه های پیام رسان اقدامی برای سرکوب آزادی اطلاع رسانی است.

نگاهی به اعتراض در روزهای گذشته

از روز پنجشنبه ۷ دیماه، اعتراض های در شهرهای ایران آغاز شد. ابتدا این اعتراض ها شعارهای اقتصادی داشت اما به تدریج از مشهد، به کرمانشاه و سایر شهرهای ایران کشیده شد. در اعتراض های گسترده در شهرهای بزرگ و کوچک ایران، مردم معترض شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی سر دادند.

تجمع روز پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۶ در مشهد

تجمع روز جمعه ۸ دی ۱۳۹۶

دولت آمریکا از روز دوم این اعتراض ها بیانیه هایی در حمایت از مردم ایران و مطالبات شان صادر کرد. چهره های سرشناس کنگره آمریکا هم اعلام کردند که ایالات متحده باید در کنار مردم ایران بایستد.

بیشتر بخوانید:

در اعتراضات روزهای گذشته مردم شهرهای مذهبی همچون قم نیز علیه خامنه ای وحکومت جمهوری اسلامی ایران شعار دادند.

در لرستان گزارش هایی از کشتن معترضان مخابره شد.

مردم معترض و عصبانی به برخی ساختمان های دولتی از جمله فرمانداری، دادگستری و دفتر برخی ائمه جمعه حمله کردند.

شدن برخورد بین معترضان و ماموران | تظاهرات شنبه ۹ دی

مخالفان جمهوری اسلامی از اعتراض گسترده مردم ایران استقبال کرده اند. شهبانو فرح پهلوی ابراز امیدواری کرده مردم ایران در اعتراضات خود پیروز شوند. شاهزاده رضا پهلوی و مریم رجوی از چهره های سرشناس مخالف جمهوری اسلامی در خارج از ایران نیز از این اعتراض ها حمایت کرده اند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG