لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۶

تجمع حکومتی ۹ دی «خلوت» برگزار شد؛ حدود ۴ هزار نفر در مصلی تهران


تجمع حکومتی ۹ دی در اغلب شهرها در سالهای سرپوشیده برگزار شد.
تجمع حکومتی ۹ دی در اغلب شهرها در سالهای سرپوشیده برگزار شد.

همزمان با برگزاری تجمعات اعتراضی در دو روز گذشته در ایران، طرفداران حکومت جمهوری اسلامی نیز در پایتخت و شهرهای بزرگ تجمع موسوم به ۹ دی را برگزار کردند. شاهدان عینی می گویند این تجمع حکومتی امسال با استقبال کمتری همراه بود و حتی در برخی از شهرها مراسم در سالن های سرپوشیده برگزار شد.

حامیان حکومت این تجمع را در سالگرد ۹ دی سال ۱۳۸۸ برگزار کردند. در آن سال، بعد از چند ماه اعتراضات گسترده مردم به نتایج انتخابات ریاست جمهوری، حامیان رهبر و دولت وقت، با استفاده از منابع دولتی حامیان خود را در شهرهای بزرگ به صحنه آوردند.

اسوشیتدپرس می گوید در این راهپیمایی که به صورت زنده از صدا و سیمای ایران پخش می شد، حدود چهار هزار نفر در مصلای تهران حضور پیدا کردند.

شرکت کنندگان خواستار برگزاری دادگاه میرحسین موسوی و مهدی کروبی، کاندیداها و معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ شدند. در این مراسم محسن اراکی از اعضای مجلس خبرگان، ضمن تمجید از تلاش های دولت حسن روحانی برای بهبود وضعیت اقتصاد، اعلام کرد روحانی برای به چالش کشیدن فشارهای دشمن باید تلاش بیشتری کند. او با اعلام اینکه «دشمن به تعهداتش عمل نکرده» خواستار بازگشت ایران به دوران پیش از برجام شد.

همزمان با این تجمع، در برخی نقاط تهران معترضان شعارهایی علیه حکومت دادند.

تازه ترین عکس، فیلم و گزارش های خبری را از توئیتر صدای آمریکا دنبال کنید

تجمع های پراکنده در تهران در ادامه اعتراض های گسترده در شهرهای ایران بود.

روز پنجشنبه و جمعه، دهها تجمع اعتراضی در شهرهای بزرگ ایران از جمله مشهد، کرمانشاه، رشت، همدان و قم برگزار شد که در آنها معترضان شعارهای تندی علیه نظام جمهوری اسلامی سر دادند.

به نوشته اسوشیتدپرس، به نظر می رسد اعتراضات مردم، موجب سردرگمی یا دست کم گروکشی ارکان قدرت در ایران شده است. اگرچه سپاه این تجمع ها را فتنه معترضان نامیده، اما دولت روحانی آن را توطئه مخالفان خود از طیف اصولگرا می داند.

با این حال بری تحلیلگران می گویند شعارهای مردم نشان می دهد که آنها از همه جناح ها خسته اند و خواستار تغییر هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG