لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۹

یک مقام دولتی: خشکسالی «۵ سال» ادامه دارد


آرشیو
آرشیو

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی کشور می‌گوید بارندگی‌های شدید و سیل‌آسای اخیر تنها «۴.۵ درصد» کم‌بارشی‌های کشور را جبران کرده است و ایران همچنان در وضعیت «خشکسالی متوسط تا شدید و استثنایی» قرار دارد.

روزنامه «همشهری» سه‌شنبه هجدهم مرداد به نقل از احد وظیفه با بیان این که «وضعیت اصلا مطلوب نیست»، نوشته است که بارندگی‌های اخیر به‌رغم ایجاد خسارت جانی و مالی، چندان «در شرایط بارشی کشور تغییری ایجاد نکرده» و همچنان بسیاری از مناطق کشور «جزو مناطق کم‌بارش و به شدت زیر حد نرمال» است.

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ایران توضیح داده است که تا پیش از بارندگی روزهای گذشته، میزان کم‌بارشی‌ها «۲۸.۵ درصد» زیر حد نرمال بوده و بعد از این بارندگی‌های شدید، میزان کمبود بارش از «۲۸.۵ درصد» به «۲۴ درصد» کاهش یافته است.

در همین ارتباط حسین اسماعیلیان، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد، یکم تیرماه گفته بود که «شدت خشکسالی» سال گذشته و امسال، در «۸۰ سال گذشته» سابقه نداشته و بیش از «۹۸ درصد» گستره مشهد و «۹۵ درصد» گستره استان خراسان رضوی «گرفتار خشکسالی» است.

جعفر عسگری حسنوند، نماینده استان چهارمحال و بختیاری، نیز هجدهم تیرماه در نطق پیش از دستور خود در هفتمین اجلاس شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه «تنش آبی» در چهارمحال و بختیاری به «بحرانی‌ترین وضعیت» خود رسیده، گفته بود که بیش از «نیمی از جمعیت» این استان برای «تامین آب شرب» با مشکل مواجه است، بسیاری از شهرها و روستاهای استان «با تانکر آبرسانی می‌شود» و این استان در حال تبدیل شدن به یک «بیابان بی‌آب و علف» است.

همزمان با بروز بحران‌های جهانی همچون «کمبود غلات» به دلیل تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در پنجم اسفندماه ۱۴۰۰ و «کمبود شدید منابع آبی» طی سالیان اخیر در ایران، عبدی افتخاری، دبیر انجمن حبوبات کشور بیست و نهم خردادماه در گفتگو با خبرگزاری «ایلنا» پیش‌بینی کرده بود که «خشکسالی» موجب شود تا امسال «میزان تولید حبوبات» کاهش چشمگیری یابد.

روزنامه «شرق» چاپ تهران چهارم خردادماه ضمن اشاره به گسترش «بحران آب و کشاورزی» و با استناد گزارش سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد، آورده بود که با «تشدید بحران تنش آبی» و «بحران‌های جهانی افزایش قیمت مواد غذایی»، احتمال آن می‌رود که ایران «۷۰ درصد از زمین‌های کشاورزی» خود را در سال‌های آتی از دست بدهد.

XS
SM
MD
LG