لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۲

عضو شورای ملی زعفران: تقلب در زعفران فقط با براده‌ آهن نیست


زعفران در ایران. آرشیو
زعفران در ایران. آرشیو

یک عضو شورای ملی زعفران ایران وجود براده‌های آهن برای افزایش وزن بسته‌های زعفران را تکذیب کرد و در عین حال «تقلب» در این بسته‌ها را تایید کرد و آن را تنها مربوط به استفاده از براده‌های آهن ندانست.

اخیراً ویدیوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که نشان می‌دهد در بسته‌های زعفران از براده‌های آهن استفاده شده است.

علی حسینی، عضو هیئت رئیسه شورای ملی زعفران روز جمعه ۱۴ مرداد در گفت وگو با خبرگزاری ایسنا، و در واکنش به چنین ویدئوهایی، آن را «اقدامی حساب شده برای تخریب خوشنامی یک برند زعفران» دانست.

با این حال علی حسینی گفت: «چیزی که منشأ غیر زعفران داشته باشد، تقلب محسوب میشود و تقلب در زعفران فقط با براده‌آهن نیست بلکه ممکن است از سنگ، گیاهان رنگشده، خاک و... نیز استفاده شود.»

موضوع «تقلب» در بسته‌های زعفران در شرایطی مطرح می‌شود که بخش عمده‌ای از زعفران دنیا در ایران تولید، و حجم زیادی از این تولیدات به خارج از کشور صادر می‌شود.

از سوی دیگر، حسین زینعلی، مدیر طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی اخیرا گفته بود در سال زراعی ۱۴۰۱ تولید زعفران به دلیل وضعیت خشکسالی ۵۰ درصد نسبت به سال ۱۴۰۰ کاهش داشته است.

چندی پیش هم غلامرضا میری، نایب رئیس شورای ملی زعفران ایران، از افزایش قیمت «۳۰۰ درصدی» این محصول و کاهش صادرات و همچنین «افزایش قاچاق این محصول از مرزهای کشور» خبر داد. او گفت «وضعیت اقتصادی مردم» باعث شده آنها زعفران را «از سبد مصرفی خود حذف کنند» زیرا زعفران کالایی لوکس است و «در اولویت آخر مصرف قرار دارد.»

XS
SM
MD
LG