لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۰

کم‌آبی و بیابان‌زایی از مرکز به کوهستان‌های ایران رسید


در حالی که کارشناسان درباره توسعه بیابان در ایران و گسترش پدیده فرونشست در شهرهای مرکزی کشور هشدار داده‌اند، خبرها حاکی است شهرهای کوهپایه‌ای مرتفع و پر باران و برف منطقه زاگرس هم در معرض بیابانی شدن قرار گرفته‌‌اند.

مدیر آب و فاضلاب بروجرد با بیان اینکه این شهرستان به سرعت به سمت بیابانی شدن پیش می‌رود گفت پارسال ۳۵ میلیون مترمکعب کمبود آب داشتیم و امسال ۵۰ میلیون مترمکعب که مجبوریم این کمبود را از سفره‌های آب زیرزمینی تامین کنیم.

حبیب اله حدادی افزود: آبدهی چاه‌ها کم شده و حتماً باید با برداشت غیرمجاز از منابع آب شرب برخورد شود، چرا که برداشت‌های بی‌رویه از منابع آب و کشت برنج و محصولات آبدوست خسارت جبران‌ناپذیری به منابع آبی منطقه زده‌ است.

یک کارشناس آب چند ماه قبل گفته‌ بود:«راهکار‌های مقابله با خشکسالی ۴۰ سال است که در مسیر فعلی خود حرکت می‌کند و برای نجات کشور از این وضعیت باید تغییرات بنیادی صورت گیرد.»

وحید اردکانیان افزود:«اگرچه بارش‌ها کاهش یافته اما، ما هم به جای چاره اندیشی، با زدن سد‌ها منابع زیرزمینی را از بین می‌بریم و از حرکت آب در مسیر رودخانه، رسیدن به تالاب‌ها، مرداب‌ها و دریاچه‌ها جلوگیری کرده و باعث خشک شدن آن و مانع تغذیه آب‌های زیرزمینی می‌شویم.

مهدی زارع استاد دانشگاه هم به روزنامه پیام ما گفته: «در ایران حدود ۵ میلیون نفر در معرض خطر خشکسالی هستند که بیشتر در مناطق دورافتاده و روستایی استان‌ها زندگی می‌کنند.»

وی با بیان اینکه حداقل ۴۰ درصد آب مورد نیاز کشور از منابع زیرزمینی تامین می‌شود، افزود:«این میزان در سال‌های گذشته به حد ۷۰ درصد رسیده که برای کشور خطرناک است.»

تلویزیون ان اچ کی ژاپن نیز در گزارشی از شهر اصفهان با اشاره به خشکی کم سابقه و نگران کننده زاینده رود گزارش داد، کم‌آبی باعث خسارت زیاد به صنعت گردشگری و کشاورزی این منطقه شده‌ است. این تلویزیون در ادامه با نمایش فرونشست خانه‌ها و اماکن عمومی و آثار باستانی در شهر اصفهان اضافه کرد : تغییرات آب و هوایی و کم آبی مردم این استان را مجبور کرده تا برای حفظ جان خود با خشکسالی بجنگند.

XS
SM
MD
LG