لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۴

در پی توافق روسیه ‌و اوکراین، محموله غلات به ترکیه رسید


اولین کشتی باری حامل غلات اوکراین، شامگاه سه‌شنبه، به سواحل ترکیه رسید. این کشتی قرار است ۲۵۰۰۰ تن ذرت را به لبنان منتقل کند.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین در بیست‌وچهارم فوریه امسال هیچ «محموله غلات اوکراینی» به‌طور رسمی از این کشور صادر نشده‌ بود. اکنون برای نخستین بار پس از آغاز درگیری، این‌ کشتی باری، عصر سه‌شنبه به وقت محلی، به ترکیه رسیده و در سواحل شمالی استانبول، دیده شده‌ است.

ازسرگیری صادرات غلات اوکراین از بندرهای این کشور، در پی عملی شدن قراردادی است که در بیست‌ودوم ژوئیه، در استانبول، میان اوکراین و روسیه امضا شد.

توافق میان این دو کشور، با میانجی‌گری ترکیه و با پشتیبانی سازمان ملل متحد، صورت گرفت.

با عملی‌شدن این قرارداد که به «رفع انسداد بنادر اوکراین» منجر شده، انتظار می‌رود که تنش در بازارهای کشاورزی جهان، کاهش یابد.

این کشتی باری که رازونی، نام دارد، صبح دوشنبه، با پرچم سیرالئون، بندر اودسا را با بیست‌وپنج هزار تن ذرت، به مقصد نهایی لبنان، ترک کرد.

رازونی باید در سواحل ترکیه لنگر بیاندازد، تا صبح چهارشنبه توسط یک تیم بین‌المللی در ورودی تنگه «بسفر» مورد بازرسی قرار گیرد.این بازرسی، توسط روسیه درخواست شده، تا از ماهیت محموله، اطمینان حاصل شود.

این کشتی پس از بازرسی، به مسیر دریایی خود تا سواحل لبنان، ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG