لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۰

طرح دولت آمریکا برای احیای جنگل‌ها؛ یک میلیارد درخت کاشته می‌شود


آرشیو
آرشیو

دولت آمریکا روز دوشنبه طرحی را ارائه داد که بر مبنای آن طی ۱۰ سال آینده یک میلیارد اصله درخت کاشته خواهد شد. این اقدام به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای احیای جنگل‌های سوخته در اثر حریق به شمار می‌رود.

این اقدام که از سوی وزارت کشاورزی ایالات متحده انجام می‌گیرد از اعتبار مالی قانون دوحزبی مرتبط با زیرساخت‌ها و نیز پول تخصیص یافته در لایحه دوحزبی مرمت اراضی برای غرس درختان در جنگل‌های از بین رفته بر اثر حریق بهره می‌برد.

تام ویلساک، وزیر کشاورزی، تصریح کرده است که پیش از تصویب این دو قانون، تنها حدود ۶ درصد از کارهای عقب مانده در حیطه احیای جنگل‌ها انجام می‌گرفت.

در این راستا دولت‌های ایالتی و دیگر نهادهای محلی و عشایری در آمریکا از تلاش‌های مرتبط با احیای جنگل‌ها که از سوی دولت فدرال به منصه اجرا گذاشته خواهد شد، حمایت خواهند کرد.

به گفته رندی مور، رئیس اداره جنگل‌بانی آمریکا، استراتژی احیای جنگل‌ها دربرگیرنده طرح‌ریزی اولویت‌های مشترک با دست‌اندرکاران امر است و ناظر به تضمین این امر است که غرس این درختان به جنگل‌های سالم و مقاوم منجر شود. مقامات می‌گویند که بیش از یک و نیم میلیون هکتار از مناطق جنگلی نیازمند احیاء هستند.

اداره جنگل‌بانی آمریکا در سال میلادی جاری بیش از یکصد میلیون دلار در زمینه احیای جنگل‌ها سرمایه‌گذاری کرده است. این اقدام در جهت کاهش اثرات زیان‌بار تغییرات اقلیمی، به ویژه به‌دنبال حریق‌های جنگلی ویرانگر، صورت گرفته است.

ویلساک می‌گوید: «جنگل‌ها ابزاری قدرتمند در پیکار علیه تغییرات اقلیمی هستند. تغذیه تجدید حیات طبیعی‌شان و کاشت در نیازمندترین نواحی امری حیاتی و خطیر برای کاستن از بدترین اثرات تغییرات اقلیمی است. ضمن این که این جنگل‌ها در برابر تهدیدهای ناشی از حریق‌های جنگلی فاجعه بار و خشکسالی تاریخی و شیوع بیماری‌ها و همچنین هجوم آفت مقاوم‌تر می‌شوند.»

وزیر کشاورزی آمریکا افزون بر ارائه طرح مربوط به احیای جنگل‌ها ۱۳ طرح جدید وزارتخانه خود را در مسیر تطبیق با شرایط اقلیمی اعلام کرد. بر پایه این طرح‌ها، تغییرات اقلیمی همواره در عملیات وزارت کشاورزی مطرح خواهد بود و تصمیم‌ها در جهت حمایت از جوامع محلی و کشاورزی و جنگل‌ها در سرتاسر کشور اتخاذ خواهد شد.

ویلساک با تأکید بر این‌که حدود نیمی از خاک ایالات متحده در حال تجربه کردن خشکسالی و گرمای رکوردشکن است از ولویت بخشیدن به برنامه‌های مرتبط با شرایط اقلیمی و کاهش اثرات آن در تصمیم‌گیری‌های وزارتخانه متبوعش خبر داد و حفاظت از شهروندان و منابع در حال خطر را از اولویت‌های وزارت کشاورزی آمریکا برشمرد.

XS
SM
MD
LG