لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۴

یک مقام دولتی در ایران: خشکسالی بی‌سابقه‌ و شدیدی در پیش است


تصویر تزئینی است- آرشیو
تصویر تزئینی است- آرشیو

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی ایران از دیرتر آغاز شدن «بارش‌های پاییزی» امسال خبر داده و گفته است که در تمام نقاط کشور «شرایط خشکسالی» به‌شدت استثنایی و «طولانی مدت» خواهد بود.

احد وظیفه با اشاره به این که شاخص‌های خشکسالی نشان‌دهنده «خشکسالی متوسط تا شدید استثنایی» در تمام نقاط کشور هستند، به خبرگزاری «ایسنا» گفته است: مناطق «غرب کشور، شمال خوزستان، لرستان، کرمانشاه به‌خصوص ایلام» در شرایط خشکسالی به‌شدت استثنایی و طولانی‌مدت به سر می‌برند.

این مقام ارشد سازمان هواشناسی ایران که زیر نظر دولت اداره می‌شود، اعلام کرده است که میزان بارندگی طی سال گذشته در کرمانشاه «۵۰ درصد زیرنرمال» و امسال «۴۸ درصد زیر نرمال» بوده و میزان بارش در ایلام نیز «۶۱ درصد زیر نرمال» گزارش شده است.

این درحالی است که روزنامه «شرق» چاپ تهران، چهارم خردادماه با اشاره به گسترش «بحران آب و کشاورزی» در کشور و «کاهش تولید غذا در ایران»، هشدار داده بود که این روند «به زودی هزاران ایرانی را مجبور به مهاجرت می‌کند.»

این رسانه نزدیک به جناح اصلاح‌طلب حاکمیت ایران، در گزارش خود با عنوان «کوچ غذایی»، به استناد گزارش سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد، آورده بود که با «تشدید بحران تنش آبی» و «بحران‌های جهانی افزایش قیمت مواد غذایی»، ایران احتمالا «۷۰ درصد از زمین‌های کشاورزی» خود را در سال‌های آتی از دست می‌دهد.

در این حال، احد وظیفه امروز تاکید کرده است هنگامی که در «بلند مدت» بارش یک ساله و دوساله در منطقه‌ای بیش از «۵۰ درصد» کمتر از نرمال و دوره خشکسالی «طولانی»‌ شود، «شرایط بسیار حاد و بی سابقه‌ای» بر کشور حاکم می‌شود.

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی کشور با بیان این که در مناطقی همچون تهران که سال گذشته بیش از «۲۰ درصد» بارندگی «زیر نرمال» ثبت شده بود، امسال این آمار و ارقام بزرگ‌تر شده و به حدود «۳۸ درصد» زیر نرمال رسیده، افزوده است: این شرایط فقط مختص تهران نیست و در قزوین، سمنان، جنوب البرز، خراسان رضوی، خراسان شمالی و به‌طور کلی «در شمال شرق کشور نیز خشکسالی بسیار شدیدی حاکم است.»

حسین اسماعیلیان، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب مشهد نیز ابتدای تیرماه گفته بود که «شدت خشکسالی» سال گذشته و امسال در «۸۰ سال گذشته» سابقه نداشته و بیش از «۹۸ درصد» گستره مشهد و «۹۵ درصد» گستره استان خراسان رضوی «گرفتار خشکسالی» است.

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی ایران با اشاره به اینکه میزان بارندگی در سیستان و بلوچستان و کرمان نیز به حدود «۵۰ درصد» زیر حد نرمال، فارس به «۳۰ درصد» زیر حد نرمال و میانگین بارندگی در استان بوشهر نیز به‌صورت چشمگیری کاهش یافته، متذکر شده است که بارش‌ها «در هیچ نقطه‌ای از کشور» بیش‌ از حد نرمال نیست.

به گفته احد وظیفه، تنها نقطه‌ای که در سال آبی جاری «بارندگی بیش از حد نرمال» داشته، استان هرمزگان است که «در آن نیز خشکسالی حاکم است»، چرا که بارش‌های خود را طی دو هفته در دی‌ماه دریافت کرد و پس از آن نیز «بارش قابل ملاحظه‌ای نداشته است.»

علی اکبر محرابیان، وزیر نیرو جمهوری اسلامی ایران، دهم فروردین‌ماه در جدیدترین برآوردها، از گسترش «تنش آبی» به «حدود ۳۰۰ شهر» از جمله برخی از شهر‌های بزرگ و مراکز استان‌های ایران خبر داده بود.

از دیگر تاثیرات کم‌آبی و تغییرات اقلیمی، فرسایش خاک و بروز پدیده‌های خطرناکی برای جوامع انسانی همچون «فرونشست زمین» و یا «رانش زمین» است، موضوعی که در سالیان اخیر مورد توجه فعالان این حوزه قرار گرفته اما با برخورد امنیتی از سوی مسئولان جمهوری اسلامی به عنوان تعیین یک «بحران» جدی مواجه شده است.

در دهه‌های اخیر بحران‌های زیست محیطی به ویژه «خشکسالی، کم‌آبی و تخریب زمین» در ایران رشد فزاینده‌ای یافته، تا آنجا که برخی دشت‌های پرجمعیت کشور، نقاطی از فلات مرکزی و حتی بخش‌هاییی از پایتخت را درگیر خود ساخته و سبب تغییرات مهم جمعیتی همچون «مهاجرت‌های جمعی» شده است.

XS
SM
MD
LG