لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۴

موج گرمای اروپا؛ بریتانیا رکورد زد، فرانسه گرفتار آتش‌سوزی‌های جنگلی است


موج گرمای بی‌سابقه در بریتانیا - ۱۹ ژوئیه ۲۰۲۲ (۲۸ تیر ۱۴۰۱)
موج گرمای بی‌سابقه در بریتانیا - ۱۹ ژوئیه ۲۰۲۲ (۲۸ تیر ۱۴۰۱)

بریتانیا، روز سه شنبه ۱۹ ژوئیه، بالاترین دمای تجربه شده در این جزیره را در بحبوحه موج گرمایی که بخش‌هایی از اروپا را فراگرفته، ثبت کرد. این درحالی است که تصاویر شعله‌های آتش جنگلی در فرانسه همچنان عکس یک نشریات این کشور است.

هواشناسان ملی بریتانیا پیش‌بینی کرده‌اند این شرایط برای کشوری که آمادگی چنین دمای بالایی را نداشته وخیم‌تر می‌شود و هوا گرم‌تر خواهد شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، این کشور معمولاً معتدل، به تازگی به فهرست کشورهایی که هوای غیرمعمول گرم و خشک که از هفته گذشته قاره اروپا را فراگرفته،‌ پیوسته است، شرایطی که آتش‌سوزی‌های جنگلی از پرتغال تا بالکان را به دنبال داشته و و موجب مرگ صدها نفر بر اثر گرمای شدید شده است.

تصاویری از شعله های آتش در حال گسترش به سمت سواحل فرانسه و گرمای شدید بریتانیا، موچب نگرانی منطقه از تغییرات آب و هوایی شده است.

آتش‌سوزی‌های جنگلی فرانسه
آتش‌سوزی‌های جنگلی فرانسه

اداره هواشناسی بریتانیا آخرین دمای هوا در فرودگاه هیترو را ۴۰.۲ درجه سانتیگراد ثبت کرد که رکوردی استثنایی برای این کشور است.

آخرین رکورد گرمای بریتانیا، پیش از روز سه‌شنبه، ۳۸.۷ درجه سانتیگراد بود که در سال ۲۰۱۹ ثبت شد.

خیابان‌های لندن به خاطر توصیه‌های دولت برای پرهیز از مواجهه با هوای داغ و نور خورشید خلوت‌تر از همیشه بودند و قطارها به دلیل نگرانی از خم شدن ریل‌ها بر اثر گرمای شدید، آهسته‌تر حرکت می‌کردند.

بسیاری از ساختمان‌های عمومی از جمله بیمارستان‌های بریتانیا حتی سیستم تهویه هوا ندارند که نشان می‌دهد چنینی دمای بالایی برای کشوری که به خاطر آسمان‌های گرفته و خاکستری و بارندگی‌هایش معروف بوده، بسیار غیرعادی و غیر منتظره است.

به گزارش رویترز، در جنوب غربی فرانسه نیز آتش‌نشانان برای مهار کردن آتش‌سوزی‌های جنگلی گسترده مبارزه می‌کنند.

جنوب و غرب آلمان و بلژیک هم برای موج گرمای بی‌سابقه و رکوردشکن آماده شده اند.

آتش‌سوزی‌های جنگی در منطقه ژیروند فرانسه - ۱۸ ژوئیه ۲۰۲۲ (۲۷ تیر ۱۴۰۱)
آتش‌سوزی‌های جنگی در منطقه ژیروند فرانسه - ۱۸ ژوئیه ۲۰۲۲ (۲۷ تیر ۱۴۰۱)

در جنوب غربی فرانسه، شهرستان ساحلی ژیروند که یکی از مراکز تاکستان‌های شراب‌گیری‌ است، شاهد بزرگترین آتش‌سوزی‌های جنگلی در بیش از ۳۰ سال گذشته بود. مقامات منطقه گفتند که فرد مظنون به آغاز آتش‌سوزی بازداشت شده است.

این آتش‌سوزی‌ها که از ۱۲ ژوئیه آغاز شده تا حدود ۱۹۳۰۰ هکتار در حومه بوردو گسترش یافته و در مجموع حدود ۳۴ هزار نفر را مجبور به تخلیه خانه‌هایشان کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، رئیس سازمان هواشناسی سازمان ملل متحد امیدوار است که این موج گرما، زنگ هشداری برای دولت‌ها و کشورهای جهان باشد تا اقدامات بیشتری را در مورد تغییرات اقلیمی به اجرا درآورند.

دبیرکل سازمان جهانی هواشناسی گفت که انتظار می‌رود موج گرما به بیشتر از این نیز افزایش یابد.

XS
SM
MD
LG