لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۵

احضار «ده‌ها تن از فعالان مدنی»؛ ماموران با معترضان به وضعیت دریاچه ارومیه برخورد کردند


دریاچه ارومیه. رسانه‌های ایران.
دریاچه ارومیه. رسانه‌های ایران.

در حالی که دریاچه ارومیه وارد کاهش ۴۴ سانتی‌متری میزان تراز خود نسبت به سال گذشته شده، ماموران امنیتی روز شنبه با معترضان به وضعیت این دریاچه برخورد کردند.

در حالیکه سازمان آب منطقه‌ای استان آذربایجان‌غربی در «۴۰ روز اخیر» آماری از وضعیت دریاچه ارومیه منتشر نکرده، سازمان آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی جدیدترین آمار مربوط به «۲۲ تیرماه» را منتشر کرده که بر پایه آن، دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته «۴۴ سانتی‌متر» کاهش تراز داشته که با این شرایط «وضعیت دریاچه تنها نسبت به سال ۹۴، شرایط بهتری دارد.»

براساس آمار منتشره در وبسایت آب منطقه ای آذربایجان‌شرقی، «تراز» دریاچه ارومیه با ۴۴ سانتی متر کاهش نسبت به مدت مشابه در سال گذشته، به «۱۲۷۰.۵۶» رسیده که «۹ سانتی‌متر» نیز نسبت به ابتدای سال آبی (مهرماه ۱۴۰۱) افت کرده و با میانگین بلندمدت «۳.۹۴ متر» هم فاصله دارد.

از سوی دیگر، امیرعباس جعفری، مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی بیست و دوم تیرماه گفته بود که طی بیش از ۲ دهه گذشته تا سال ۹۳، هر سال به طور متوسط «۴۰ سانتی‌متر» از «ارتفاع دریاچه ارومیه» کاسته و «۹۵ درصد از آب این دریاچه خشک شده است.»

‏با توجه وضعیت دریاچه ارومیه، برخی فعالان محیط زیستی و مدنی طی روزهای اخیر فراخوان‌هایی برای «برگزاری تجمع» در اعتراض به «خشک شدن» آن و لزوم «رسیدگی فوری» منتشر کردند که بر مبنای گزارش برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی و فعالان رسانه‌ای محلی، نیروهای امنیتی امروز بیست و پنجم تیرماه «اقدام به احضار ده‌ها تن از فعالان مدنی در تبریز و ارومیه کرده‌اند.»

براساس فیلم‌های ارسالی به صدای آمریکا، گروهی از مردم در شهر ارومیه در اعتراض به وضعیت دریاچه ارومیه تجمع کردند. در یکی از فیلم‌های تجمع، ماموران به سمت مردم معترض حمله کردند. منابع محلی از حضور پرشمار ماموران و فضای امنیتی در شهر تبریز خبر داده‌اند.

برخورد ماموران با مردم معترض به وضعیت دریاچه ارومیه
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:22 0:00

ابتدای اردیبهشت‌ماه امسال حجت جباری، معاون اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی در گفتگو با خبرگزاری دولتی «ایرنا»، از تامین فقط «۲۰ درصد» از حقابه مورد نیاز برای دریاچه ارومیه خبر داده بود و یکی از علل «عدم رهاسازی کامل آب به دریاچه» را مربوط به «خشکسالی و کاهش بارندگی‌ها» در حوضه آبریز دریاچه اعلام کرد.

در این حال، مجید دستگاهی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی نیز سی‌ام فروردین‌ماه گفته بود که «حجم آب» دریاچه ارومیه با «۵۹ درصد کاهش» نسبت به سال گذشته، به «سه میلیارد و ۱۱ میلیون متر مکعب» رسیده است.

XS
SM
MD
LG