لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۰

یک عضو شورای شهر درباره فرونشست زمین در جنوب غربی پایتخت هشدار داد


فرونشست زمین در تهران - آرشیو
فرونشست زمین در تهران - آرشیو

یک عضو شورای شهر تهران وضعیت فرونشست زمین در مناطق ۱۸ و ۱۹ پایتخت را «خطرناک» توصیف کرد و گفت فرونشست زمین در مجاورت شهریار بیش از «۲۰ سانتی‌متر در سال» ثبت شده است.

فرونشست زمین در مناطق مختلف ایران به یک خطر جدی محیط زیستی تبدیل شده که پیش از این نیز بارها از سوی کارشناسان و مقامات مسئول نسبت به عواقب آن هشدار داده شده است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا در روز یک‌شنبه ۲۶ تیر، مهدی بابایی، نایب رئیس کمیسیون محیط زیست شورای شهر پایتخت، نسبت به وضعیت فرونشست زمین در «محدوده جنوب غربی تهران بزرگ» هشدار داده است .

«آسیب به پی ساختمان‌ها»، «کاهش مقاومت بناها» و «آسیب به خطوط انتقال آب، گاز و برق شهری» از جمله پیامدهای فرونشست زمین برشمرده شده است و بنا بر این گزارش، «برآوردهای زمین‌شناسی نشان می‌دهد که حداقل ۵۰ هزار سال طول می‌کشد تا دشتی که دچار فرونشست شده است، احیا شود.»

پیش از این نیز احد وظیفه، رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی ایران، از دیرتر آغاز شدن «بارش‌های پاییزی» در سال جاری خبر داده و گفته است که در تمام نقاط کشور «شرایط خشک‌سالی» استثنایی و «طولانی مدت» خواهد بود.

هشدارها نسبت به گسترش پدیده فرونشست زمین و توسعه بیابان در ایران در حالی است که بنا بر گزارش‌ها، شهرهای کوهپایه‌ای مرتفع و پیش از این پرباران و برف منطقه زاگرس نیز در معرض بیابانی شدن قرار گرفته‌ است.

به گفته حبیب‌الله حدادی، مدیر آب و فاضلاب بروجرد، یکی از این مناطق این شهرستان است که کمبود آب ۳۵ میلیون مترمکعبی آن در سال گذشته، امسال به ۵۰ میلیون مترمکعب رسیده و مقامات مجبور شده‌اند این کمبود را از سفره‌های آب زیرزمینی تأمین کنند.

برخی کارشناسان شدت گرفتن بحران‌های محیط زیستی در ایران را ناشی از سوءمدیریت می‌دانند، اما مقامات به جای چاره‌اندیشی علمی و عملی برای آن، به برخوردهای خشونت‌بار روی می‌آورند.

چنان که اعتراضات گسترده و مداوم به بی‌آبی خوزستان و اصفهان در سال گذشته به‌شدت سرکوب شد و طی آن عده‌ای از شهروندان جان باختند و یا مجروح شدند.

روز شنبه ۲۵ تیرماه نیز اعتراض‌های عمومی به کاهش ۴۴ سانتی‌متری میزان تراز دریاچه ارومیه تنها طی یک سال، با واکنش امنیتی مواجه شد و ده‌ها تن از کنشگران مدنی در تبریز و ارومیه به نهادهای قضایی و امنیتی احضار شدند.

XS
SM
MD
LG