لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۳

رئیس شورای شهر تهران خبر داد: تخلف ۱۰ هزار میلیارد تومانی در شهرداری


رئیس شورای شهر تهران از فساد گسترده در شهرداری تهران و تشکیل ۲۶ هزار پرونده تخلف در کمیسیون ماده ۱۰۰ شهرداری در دو سال گذشته خبر داده است.

محسن هاشمی رفسنجانی دوشنبه ۱۸ تیر به خبرگزاری ایسنا گفت که فساد به یک اپیدمی در کل شهرهای ایران تبدیل شده است.

به گفته او، یکی از موارد فساد تخلف در ساخت وساز از طریق کمیسیون ماده ۱۰۰ است که به شهرداری‌ها اجازه می‌دهد کمبود نقدینگی خود را از آن طریق جبران کنند.

یکی از پرونده‌های مورد اشاره رئیس شورای شهر پرونده «هلدینگ یاس» است با تخلفی معادل «ده هزار میلیارد تومان»، که به بازداشت عیسی شریفی، قائم مقام محمدباقر قالیباف، شهردار پیشین تهران انجامید. گفته می‌شود سرلشگر محمدحسین باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران مسئول رسیدگی به این پرونده شده است.

بسیاری از مدیران شهرداری تهران، در دوران محمد باقر قالیباف، همچون خود او از سپاه و نیروی انتظامی به شهرداری رفتند.

دادستان تهران نیز روز یکشنبه گفته بود که پرونده چند پروژه شهرداری تهران «با توجه به متهمان آن» در دادسرای نظامی در حال بررسی است.

به گفته رئیس شورای شهر تهران، اگر به ۲۰ درصد از تخلفات درشت که ۸۰ درصد ارزش مالی تخلفات را شامل می‌شود، رسیدگی شود، هم منابع مالی قابل توجهی برای شهر تأمین می‌شود و هم از تخلفات کاسته می‌شود.

شهرداری تهران در اواخر دوره مدیریت محمد باقر قالیباف، با پرونده دیگری در مورد تخلفات در فروش املاک با تخفیف ویژه به افراد خاص، مواجه شد. دستگاه قضایی جمهوری اسلامی هنوز جزئیات رسیدگی به آن پرونده را منتشر نکرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG