لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۸

شهردار تهران یک هفته پس از احضار قضایی استعفا داد


در پی انتشار خبرهای مبنی بر استعفای محمد علی نجفی، شهردار تهران، رئیس شورای شهر خبر استعفای او را تایید کرد.

محسن هاشمی، روز چهارشنبه ۲۳ اسفند در جمع خبرنگاران با بیان اینکه شهردار تهران علت استعفای خود را «بروز یک عارضه پزشکی» عنوان کرد، گفت که رسیدگی به استعفای او در نخستین جلسه پس از شورا در سال جدید موکول شد.

با آنکه بیماری آقای نجفی دلیل استعفا عنوان شده و برخی از اعضای شورا نیز این بیماری را تایید کرده‌اند، اما خبرهایی نیز از نقش فشارهای سیاسی در استعفای او و حتی عود کردن بیماری منتشر شده است.

محمد علیخانی، عضو شورای شهر، کانال تلگرامی خود نوشت: «بروز بیماری شهردار برای اعضای شورای شهر محرز شد، البته نمی‌توان تاثیر فشارهای سیاسی را هم کتمان کرد.»

حافظی عضو پیشین شورای شهر نیز در این باره در توئیتر خود نوشت: «مدیر منصوب شهردار سابق مراسم رقص در برج میلاد را تدارک می‌بیند، شهردار فعلی به دادستانی احضار می‌شود سپس با وثیقه آزاد می‌شود نهایتا استعفا می‌دهد.»

اشاره او به دستور دادستان کشور برای پیگیری قضایی برگزاری مراسم روز زن در برج میلاد بود که به دلیل رقص چند دختر ۹ ساله در آن مراسم و در حضور شهردار، به شدت مورد انتقاد مخالفان شهردار و دستگاه قضایی قرار گرفت.

در پی این رویداد، دادستان تهران با بیان اینکه شهردار تهران باید شخصا آن مراسم «مبتذل» را ترک میکرد گفت که شهردار و دست اندرکاران مراسم احضار شده و از آنان پرس و جو شده است. عباس جعفری دولت آبادی در ادامه شهردار تهران را گرفتار مسائل فردی و فرعی خواند که از رسیدگی به مسائل اصلی شهر غافل شده است.

محمد علی نجفی که اوایل شهریور ماه به سمت شهردار پایتخت انتخاب شد، چندی بعد از تخلفات گسترده و بی انضباطی مالی در دوره شهرداری محمد باقر قالیباف، شهردار اصولگرای تهران خبر داد.

استخدام گسترده به طور بی‌ضابطه و مازاد بر نیاز در شهرداری، واگذاری برخی پروژه‌ها بدون طی شدن تشریفات و با برآورد مالی غیرواقعی و بدهی سنگین شهرداری، از جمله موارد سوء مدیریت و تخلفات شهرداری در دوره پیش از آقای نجفی عنوان شده است.

آقای نجفی علاوه بر پست‌های مدیریتی در عالیترین سطوح در دولت‌های اکبر هاشمی رفسنجانی، محمد خاتمی و حسن روحانی، شش سال نیز عضو شورای شهر تهران بود و انتقاداتی به مدیریت آقای قالیباف در آن دوره داشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG