لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۵

انتقاد تند از شهرداری تهران درباره ایمنی ساختمان پلاسکو در شورای شهر: دروغ نگویید


همزمان با ادامه تلاش ماموران آتش نشانی و امدادگران برای برای یافتن اجساد زیر آوار ماندگان حادثه پلاسکو، برخی از اعضای شورای شهر تهران اتهاماتی درباره این حادثه به شهرداری نسبت داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، جلسه روز سه‌شنبه پنجم بهمن شورای شهر تهران شاهد انتقادات تند چند عضو شورای شهر از اقدامات شهرداری درباره پیشگیری از این حادثه و تجهیز سازمان آتش نشانی بود.

محسن سرخو، عضو شورای شهر، در این جلسه گفت: «حادثه پلاسکو آنقدر عظیم است که جا دارد شهردار تهران استعفا دهد.»

او با بیان اینکه شهرداری اخطاریه‌های ایمنی خود را به مستاجران داده است و نه به بنیاد مستضعفان، گفت: «اخطاریه‌ها نباید برای مستاجران و مالکان سرقفلی ارسال شود، بلکه باید برای مالک اصلی ساختمان پلاسکو که همان بنیاد مستضعفان است ارسال می‌شد.»

در پی آتش سوزی و فروریزی ساختمان پلاسکو در مرکز تهران، شهرداری تهران اعلام کرد که در سالهای اخیر ۱۵ اخطار ایمنی به این ساختمان داده شده است.

از سوی دیگر، رحمت الله حافظی، عضو دیگر شورای شهر خواستار انتشار فایل صوتی جلسه روز شنبه مدیریت شهری شد و گفت: « ٢٠-٣٠ نفر در پلاسکو مرده اند و مردم باید بدانند. فایل صوتی جلسه شنبه در پارکینگ پروانه باید منتشر شود.»

او در ادامه با انتقاد از اینکه شهرداری اعلام کرده بودجه تجهیز آتش نشانی را به طور کامل اختصاص داده است، گفت: «از ۱۲۰ میلیارد تومان بودجه تجهیز شهرداری حدود ۵۴ میلیارد تومان محقق شده است، پس شهرداری نباید به دروغ بگوید که همه بودجه به طور کامل اختصاص یافته است.»

او از قوه قضائیه خواست که «به دور از محافظه‌کاری سیاسی»، مسببان حادثه را شناسایی و محاکمه کند.

محمد مهدی تندگویان، عضو اصلاح طلب شورای شهر نیز به اعلام کرد که اعضای هیات مدیره ساختمان گفته‌اند در دو سال گذشته تنها یک اخطار ایمنی دریافت کرده‌اند و آتش نشانی هم در شش ماه اخیر یک اخطار درباره پله اضطراری داده است.

در مقابل، عباس جدیدی، دیگر عضو شورای شهر و قهرمان پیشکسوت کشتی، با رد انتقادات از مدیریت شهری، گفت: «حتی آرتیست‌های سینمایی هم درباره مسائل شهری عرض اندام می‌کنند در حالیکه این افراد بدون حتی یک سناریو نمی‌توانند شاخ بز را جدا کنند.»

در پی بروز حادثه پلاسکو انتقادات بسیاری از عملکرد شهرداری تهران نسبت به نظارت بر ایمنی این ساختمان صورت گرفت اما شهرداری اعلام کرد که ۱۵ اخطار ایمنی به این ساختمان داده بود و کار دیگری نمی‌توانست انجام دهد.

در ششمین روز از آواربرداری جسدی پیدا نشد

تلاش ماموران آتش نشانی و امداد در ششمین روز از آوار برداری ادامه داشت اما هیچ جسدی از زیر آوار بیرون نیامد.

مدیران شهری اعلام کردند که تا اینروز، تعداد جنازه های پیدا شده همان شش جنازه است که در روزهای گذشته اعلام شده بود. با این حال مجتبی عبداللهی، یک مقام شهرداری تهران، اعلام کرد که به طور قطعی ۱۶ آتش نشان بر اثر این حادثه کشته شده‌اند که ۱۵ تن آنان زیر آوار ساختمان پلاسکو ماندند و یک نفر بر اثر جراحت در بیمارستان در گذشت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG