لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۸

همزمان با گزارش‌هایی از "تخلفات میلیاردی شهرداری"؛ چمران دوباره رئیس شورای شهر تهران شد


مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران از سوی رسانه ها متهم شده بر تخلفات شهردار تهران سرپوش گذاشته است.
مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران از سوی رسانه ها متهم شده بر تخلفات شهردار تهران سرپوش گذاشته است.

در حالیکه برخی رسانه های نزدیک به اصلاح طلبان از سکوت رئیس شورای شهر درباره "تخلف های مالی شهرداری تهران" در روزهای اخیر گفته اند، مهدی چمران در آخرین سال فعالیت این شورا، بار دیگر به عنوان رئیس شورای شهر تهران انتخاب شد.

در انتخابات هیات رئیسه شورای شهر تهران که روز سه شنبه ۹ شهریور برگزار شد، رقیب اصلاح طلب او احمد مسجد جامعهی ۱۴ رای کسب کرد.

در روزهای اخیر، برخی رسانه ها به نقل از اعضای اصلاح‌طلب شورای شهر تهران مدعی تخلف مالی در شهرداری تهران و سکوت هیات رئیسه شورا به عنوان نهاد ناظر بر شهردار تهران شدند. آنها اسنادی از گزارش بازرسی کل ایران را منتشر کردند که در آنها محمدباقر قالیباف متهم شد املاک و زمین هایی را با "تخفیف ویژه پنجاه درصدی" به برخی اعضای شورای شهر،‌ مدیران شهرداری، نهادی در قوه قضاییه و حتی برخی خبرنگاران صدا و سیما فروخته است.

دو روز پیش، محمدباقر قالیباف شهرداری تهران در واکنش به این افشاگری گفت تخفیف ها مطابق قانون است. همچنین برخی چهره های اصولگرای شورای شهر تهران عنوان کردند این افشاگری با اهداف سیاسی و با هدف اثرگذاری بر انتخابات هیات رییسه شورای شهر انجام شده است.

هرچند برخی چهره های سیاسی خواستار ورود قوه قضاییه به ماجرای تخفیف های غیر متعارف شهرداری به اعضای شورای شهر شدند اما هنوز قوه قضاییه واکنشی نشان نداده است.

قالیباف و چمران شکایت می کنند

روز سه شنبه و بعد از انتخابات هیات رئیسه شورای شهر تهران، شهردار تهران و رئیس شورای شهر تهران اعلام کردند از منتشر کنندگان خبر "فساد مالی در شهرداری" شکایت می کنند.

یاشار سلطانی، سردبیر سایت معماری‌نیوز که حکم بازرسی کل ایران درباره تخلفات صورت گرفته در شهرداری را منتشر کرده، روز سه شنبه شکایت از خود را تایید کرد.

بخشی از نامه بازرسی کل ایران درباره تخلفات شهرداری تهران

آقای سلطانی می گوید گزارش منتشرشده در سایت معماری‌نیوز بر مبنای حکم سازمان بازرسی کل کشور بوده و این حکم محرمانه نیست.

در بخشی از این نامه ها، نام افراد و مقام هایی که تخفیف ۵۰ درصدی گرفته اند، آمده است

سایت معماری‌نیوز پیشتر نامه ای از سازمان بازرسی کل ایران را منتشر کرد که در آن محمدباقر قالیباف به ارتشا، اختلاس، کلاهبرداری و تضییع اموال عمومی به مبلغ ۲۲۰۰ میلیارد تومان متهم شده است.

XS
SM
MD
LG