لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۷

یک نماینده مجلس: قالیباف واگذاری ۱۲۰ ملک در پرونده املاک نجومی را تایید کرد


هرچند برخی در هفته های اخیر و بعد از آتش سوزی پلاسکو خواستار استعفای قالیباف شدند اما او واکنشی نشان نداد.
هرچند برخی در هفته های اخیر و بعد از آتش سوزی پلاسکو خواستار استعفای قالیباف شدند اما او واکنشی نشان نداد.

یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که شهردار تهران واگذاری ۱۲۰ ملک با تخفیف ویژه به افراد را پذیرفته است.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، هادی بهادری، نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس روز دوشنبه ۲۵ بهمن با اشاره به پرونده واگذاری املاک شهرداری که به «املاک نجومی» شناخته می‌شود، گفت که محمد باقر قالیباف شهردار تهران واگذاری ۱۲۰ ملک از ۲۵۰ ملک مورد بحث در این پرونده را تایید کرده اما گفته است که برای این واگذاری مجوز قانونی داشته است.

او با بیان اینکه تحقیق و تفحص از شهرداری تهران در دستور کار مجلس قرار دارد، اضافه کرد که اگر این تحقیق و تفحص به نتیجه برسد شهردار تهران باید استیضاح شود.

ماجرای واگذاری املاک شهرداری تهران با تخفیف ویژه به برخی از افراد، شهریور ماه گذشته پس از آن مطرح شد که وبسایت معماری نیوز نامه‌ای از سازمان بازرسی کل کشور در این باره را منتشر کرد.

در این نامه از مدیران شهرداری درباره دهها مورد واگذاری زمین و ملک با تخفیف ویژه به افراد خاص نظیر برخی از اعضای شورای شهر، برخی از مدیران شهرداری و اشخاص حقیقی و حقوقی خارج از مدیریت شهری سوال شده بود.

این واگذاری املاک همراه با تخفیف‌هایی تا ۵۰ درصد بود که در مجموع مبلغ دو هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان را شامل می‌شد.

در پی انتشار این نامه، برخی از اعضای اصلاح طلب شورای شهر به این اقدامات شهرداری و سکوت شورا اعتراض کردند. شهرداری اما اقدامات خود را قانونی دانست. با این حال دادستان پرونده ای برای این موضوع گشود و به احضار افراد مختلف پرداخت.

یک روز پیش از سخنان نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس درباره پرونده واگذاری شهرداری، غلامحسین محسنی اژه‌ای

گفته بود که ۱۸۶ نفر در جریان این پرونده احضار شدند. به گفته او هنوز میزان تخلف و جرم مدیران شهرداری در این زمینه مشخص نشده است.

شهرداری تهران طی یک سال اخیر با انتقادات متعددی از سوی اصلاح طلبان در مجلس و شورای شهر روبرو بوده است. علاوه بر موضوع واگذاری املاک، عملکرد شهردار تهران در مدیریت بحران حادثه پلاسکو به شدت مورد انتقاد گرفت. مدیران وزارت راه و شهرسازی نیز به دلیل برج سازی و فروش تراکم غیرمجاز به شهرداری تهران انتقاد دارند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG