لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۳

مجلس تحقیق و تفحص از شهرداری تهران را رد کرد؛ اتهامات جدید علیه قالیباف


محمد باقر قالیباف، شهردار تهران
محمد باقر قالیباف، شهردار تهران

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان یک جلسه علنی که حاشیه هایی همراه داشت، تحقیق و تفحص از شهرداری تهران را رد کردند.

پس از اینکه کمیسیون عمران مجلس طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران در موضوع تخلفات واگذاری املاک را رد کرد، گزارش این کمیسیون روز سه شنبه ۲۴ اسفند در مجلس به رای گذاشته شد که رد تحقیق و تفحص از سوی اکثریت نمایندگان نیز تایید شد.

شهرداری تهران از تابستان گذشته با اتهام واگذاری املاک خود با تخفیف ۵۰ درصدی به افرادی در خارج از سازمان، از جمله تعدادی از اعضای شورای شهر و مدیران دادگستری، مواجه شده است. در این رابطه تعدادی از مدیران شهری احضار شدند و سازمان بازرسی نیز تخلف بودن برخی از واگذاری‌ها را تایید کرد.

این اتهامات باعث شد تا رای گیری برای تحقیق و تفحص از شهرداری تهران روز سه‌شنبه با نطق تندی همراه باشد.

پیش از رای گیری، محمود صادقی نماینده تهران، در سخنانی در حمایت از تحقیق و تفحص گفت که شهرداری برای جلوگیری از این تحقیق و تفحص از مدتها قبل مشغول لابی گری در مجلس بوده است.

او با بیان اینکه شهرداری تهران برای فروش تراکم هلوگرام تهیه کرده ‌گفت که شهرداری ظرف یکی دو ماه اخیر از این طریق تراکمی به ارزش ۱۰ میلیارد تومان به برادر یکی از اعضای کمیسیون عمران واگذار کرده است.

با وجود توضیحات آقای صادقی، نمایندگان با ۱۳۲ رای مثبت در مقابل ۹۰ رای منفی و ۵ رای ممتنع، به رد تحقیق و تفحص از شهرداری رای دادند اما این رای نمایندگان نیز حاشیه‌هایی در پی داشت.

رحمت الله حافظی، عضو شورای شهر تهران در حاشیه جلسه روز سه‌شنبه این شورا به خبرنگاران گفت که واگذاری املاک توسط شهرداری تخلف بوده اما وقتی این موضوع در مجلس گشوده می‌شود «با لابی‌های جدی» مواجه می‌شود.

این عضو شورای شهر نیز موضوع دادن تراکم ۱۰ میلیاردی به برادر یکی از اعضای کمیسیون عمران مجلس را مطرح، و نسبت به رد تحقیق و تفحص در مجلس ابراز تاسف کرد.

قاسم میرزایی نیکو، یکی نمایندگان مجلس نیز به خبرگزاری ایلنا گفت که نمایندگانی که خواستار تحقیق از شهرداری تهران هستند مستندات تخلفات شهرداری را در اختیار رسانه‌ها قرار می دهند. او گفت: «ازجمله موارد تخلفات این است که مطلع هستیم شهرداری تهران تعدادی از نمایندگان را به سفر زیارتی کربلا اعزام کرده است.»

شهرداری تهران طی ماههای اخیر علاوه بر موضوع املاک، در مورد امدادرسانی و آواربرداری ساختمان پلاسکو نیز به شدت مورد انتقاد بوده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG