لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۵

دادستان کل ایران مسئول برخورد با منتشر کنندگان اتهام فساد مالی علیه شورای شهر تهران شد


در پی ارسال نامه رئیس شورای شهر تهران به رئیس قوه قضائیه درباره انتشار مطالبی علیه شورای شهر و شهرداری در رابطه با واگذاری املاک، دادستان کل ایران مسئول رسیدگی به انتشار این اتهامات شد.

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه روز شنبه ۱۳ شهریور در نامه خود خطاب به دادستان کل، با اشاره به نامه مهدی چمران، از دادستان خواسته است تا از سازمان بازرسی کل کشور کسب اطلاع کند، انتشار مطالب علیه اعضای شورای شهر را پیگیری کند و با مدیران مسئول رسانه‌های متخلف برخورد کند.

پیشتر مدیر سایت معماری نیوز، وبسایت افشاگر اعطای املاک شهرداری به برخی از اعضای شورا و مدیران شهری و قضایی، با شکایت رئیس شورای شهر و شهردار تهران به دادگاه احضار شد.

این وبسایت حدود دو هفته پیش نامه ای از سازمان بازرسی کل کشور خطاب به برخی از مدیران شهرداری را منتشر کرد که در آن درباره دهها مورد واگذاری زمین و ملک با تخفیف ویژه به افراد خاص نظیر برخی از اعضای شورای شهر، برخی از مدیران شهرداری و اشخاص حقیقی و حقوقی خارج از مدیریت شهری سوال شده بود.

این واگذاری املاک همراه با تخفیف هایی تا ۵۰ درصد بود که در مجموع مبلغ دو هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان را شامل می‌شد.

در پی انتشار این نامه، برخی از اعضای اصلاح طلب شورای شهر به این اقدامات شهرداری و سکوت شورا اعتراض کردند. شهرداری اما اقدامات خود را قانونی دانست.

سازمان بازرسی: نامه ما محرمانه بود

از سوی دیگر، سازمان بازرسی کل کشور نیز با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که آنچه در رسانه ها با عنوان گزارش سازمان بازرسی درباره شهرداری تهران، نامه ای دو صفحه ای بوده که "برای اخذ دفاع خطاب به مدیران شهرداری تهران به منظور پاسخ به اقدامات خود در خصوص واگذاری املاک شهرداری" نوشته شده و گزارش نهایی محسوب نمی‌شود.

بر اساس این اطلاعیه، سازمان بازرسی درباره "ابهامات و اشکالات در نحوه واگذاری املاک شهرداری" در نامه‌ای دربسته با درج عبارت محرمانه، از مدیران شهرداری سوال کرده است.

این سازمان تاکید کرده است که گزارش نهایی سازمان بازرسی درباره این موضوع پس از پایان بررسی‌ها تهیه و برای مراجع مربوط فرستاده می‌شود.

XS
SM
MD
LG