لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۷

دفاع مدیر عامل خانه موسیقی از برگزاری کنسرت‌ها: امت شهیدپرور کجا مخالف‌اند


 اجرای موسیقی در میان یک برنامه در شهر قم انتقاد روحانی های سنتی را در پی داشت.
اجرای موسیقی در میان یک برنامه در شهر قم انتقاد روحانی های سنتی را در پی داشت.

مدیر عامل خانه موسیقی ایران نگاه به فعالیت‌های مربوط به این هنر را ملوک الطوایفی خواند و گفت که در هر بخش کشور افرادی خود را حاکم دانسته و به خود اجازه می دهند که با سلیقه شخصی رفتار کنند.

حمید رضا نوربخش روز دوشنبه ۲۲ خرداد با بیان این مطلب به خبرگزاری ایلنا به لغو کنسرت‌ها در بخش‌هایی از کشور اشاره کرد و آن را تهدید کننده امنیت شغلی هنرمندان موسیقی دانست.

او همچنین گفت: «نیمی از فعالان جامعه موسیقی ما بانوان هستند. چطور می‌شود یک خانم علاقمند به موسیقی اجازه تحصیل در این رشته داشته باشد ولی اجازه کار در این حوزه را ندارد؟ الان در چندین استان کشور اجازه رفتن روی صحنه به خانم‌ها نمی‌دهند. نمونه چنین برخوردهایی را می‌توان در استان اصفهان مشاهده کرد.»

او البته توضیح داد که این مسئله در مشهد متفاوت است و مشکل‌ فراتر از مساله‌ بانوان و غیربانوان است.

مدیر عامل خانه موسیقی ایران همچنین به عملکرد دادستانی در لغو کنسرتها اشاره کرد و گفت که بسیاری از کنسرتها بدون ارائه مستندات قانونی از سوی دادستانی لغو شد.

او گفت: «در بسیاری از نقاط کشور دادستان‌ها جلوی کار را گرفتند. بعد از اینکه گفتیم استنادات دادستان‌ها برای لغو کنسرت چیست؟ پاسخ دادند دلیلش مخالفت امت شهیدپرور است. به آنها گفتیم امت شهیدپرور کجا گفته‌اند یک کنسرت لغو شود؟ اگر ما به شما نشان دهیم در یک کنسرت خانواده شهدا هم نشسته‌اند آن وقت چه می‌گویید؟»

اشاره آقای ملکی به موج لغو کنسرت‌ها در سه سال گذشته است که انتقادات بسیاری را از سوی دولت و دست اندرکاران موسیقی به دستگاه قضایی در پی داشت. برخی از کنسرتها به دلیل وجود نوازنده یا همخوان زن و برخی دیگر به دلیل برگزاری در شهرهای مذهبی لغو شدند.

در این بین، احمد علم الهدی امام جمعه مشهد و نماینده آیت الله خامنهای در مشهد به مخالفت جدی با اجرای کنسرت در این شهر پرداخت که موجب لغو کنسرت‌های دارای مجوز از سوی دادستانی حتی در شهرهای اطراف مشهد شد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران و برخی از نمایندگان مجلس به این موضع آقای علم الهدی انتقاد کردند.

آقای روحانی در چنین سخنرانی خود تاکید کرد که کشور یک رهبر و یک قانون دارد و نباید یک شهر با سلیقه فردی اداره شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG