لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۴

نامه مطهری به روحانی در اعتراض به لغو سخنرانی خود در مشهد؛ «این اقدام داعش گونه بود»


علی مطهری
علی مطهری

علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در پی لغو سخنرانی خود در مشهد، با نگارش نامه‌ای خطاب به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به این موضوع اعتراض کرد.

به نوشته خبرگزاری ایسنا، علی مطهری یکشنبه ۳۰ آبان در نامه ای به حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، لغو سخنرانی خود در مشهد را «داعش گونه» توصیف کرد و نوشت که امیدوار است امام جمعه مشهد در این موضوع نقش نداشته باشد.

قرار بود علی مطهری روز یکشنبه به مناسبت اربعین در مراسمی که توسط مجمع مشورتی اصلاح طلبان خراسان رضوی تدارک دیده شده بود، سخنرانی کند.

بتول گندمی، دبیرکل مجمع مشورتی اصلاح طلبان خراسان رضوی به خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، گفت که ساعت سه و نیم بعد از ظهر بدون اینکه ابلاغ کتبی از سوی فرمانداری یا استانداری دریافت کنند توسط نیروی انتظامی از لغو سخنرانی با خبر شده‌اند. به گفته او نامه‌ای از سوی دادستان مشهد خطاب به نیروی انتظامی نوشته شده و لغو مراسم ابلاغ شده بود.

خانم گندمی توضیح داد که برای جلوگیری از لغو این مراسم، یکبار آن را با مجوز فرمانداری از تالار رازی به سالن ساپکو منتقل کردند اما اجازه برگزاری مراسم اربعین در این سالن نیز داده نشد.

در پی لغو این مراسم با دستور دادستان مشهد، علی مطهری در نامه خود به حسن روحانی نوشت که سخنرانی او با عنوان «تحلیل واقعه کربلا» به دستور دادستان مشهد و بر اساس نامه‌ای که به او رسیده لغو شده است. او گفت که امیدوار است نامه از آقای علم‌الهدی، امام جمعه مشهد نباشد.

نایب رئیس مجلس در ادامه نامه خود آورد: «آن که در این موارد مسئولیت دارد استاندار و شورای تامین است که ظاهرا مسلوب الاختیارند. لطفا برای ما روشن فرمایید که حاکم در استان خراسان رضوی استاندار است یا دادستان و امام جمعه؟ نیروی انتظامی تحت فرمان استاندار است یا دادستان؟ و اساسا ورود دادستان در این گونه موارد بر چه اساسی است؟ آیا اینها با خود اندیشیده‌اند که این قانون شکنی چه تاثیری بر جوانانی که از راه دور برای شرکت در این جلسه آمده بودند خواهد داشت؟ تردید دارم که این قبیل اقدامات داعش‌گونه عالما عامدا علیه انقلاب اسلامی انجام می‌شود یا از روی سهو و نادانی؟»

آقای مطهری با اشاره به لغو سخنرانی فرد دیگری در استان خوزستان، خطاب به آقای روحانی نوشت که می داند در زمان دولت‌هایی که گرایش به اصلاح طلبی دارند تلاش‌ برای محدودسازی آزادی بیان از سوی برخی از نهادهای حکومتی بیشتر است، اما اگر دولت اقدام موثری برای برخورد با این موضوع نکند، مجلس از اختیارات قانونی خود استفاده خواهد کرد.

آقای مطهری از منتقدان جدی عملکرد امام جمعه مشهد و دادستان خراسان در موضوع لغو کنسرت‌ها بوده است. در پی لغو مجوز برگزاری کنسرت‌ها در مشهد و برخی از شهرهای اطراف آن، احمد علم الهدی امام جمعه مشهد و نماینده رهبر جمهوری اسلامی در استان خراسان رضوی اعلام کرد که اجازه برگزاری برنامه‌های موسیقی در مشهد را نمی‌دهد. این موضوع انتقاد شدید علی مطهری را در پی داشت و آن را رفتار ملوک الطوایفی خواند.

سخنرانی‌های آقای مطهری زمستان سال ۱۳۹۳ نیز خبرساز شده بود. حمله به خودروی حامل علی مطهری در شیراز موجب لغو سخنرانی او در دانشگاه این شهر شد. عوامل حمله با شکایت آقای مطهری به دادگاه احضار و برخی از آنها محکوم شدند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG