لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۴

واکنش ها به لغو سخنرانی علی مطهری؛ از پاسخ سایت امام جمعه مشهد تا دستور پیگیری وزیر کشور


Poytaxt Vashingtonda immigratsion huquqlar faolini politsiya olib ketmoqda
Poytaxt Vashingtonda immigratsion huquqlar faolini politsiya olib ketmoqda

در حالی که پس از لغو سخنرانی علی مطهری در مشهد، وزارت کشور از دستور وزیر برای رسیدگی به موضوع خبر داده، پایگاه اطلاع رسانی امام جمعه مشهد نیز دخالت احمد علم الهدی را در لغو این برنامه رد کرده است.

در پی لغو سخنرانی علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در مشهد به دستور دادستان این شهر و انتشار نامه اعتراض او به رئیس جمهوری، پایگاه خبری وزارت کشور روز یکشنبه ۳۰ آبان اعلام کرد که عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور به معاون سیاسی خود دستور تشکیل هیاتی برای بررسی موضوع داده است.

وزیر کشور با بیان اینکه این برنامه تمام مجوزهای قانونی را دریافت کرده و لغو آن نقض حقوق مردم محسوب می‌شود، گفت که پس از بررسی وزارت کشور اگر چنانچه اقدامات خارج از اختیارات دولت و وزارت کشور باشد در قالب گزارشی به اطلاع مقامات ذیصلاح می‌رسد.

او همچنین گفت که در حال تنظیم نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه در این باره است.

از سوی دیگر خبرگزاری ایرنا گزارش داد که سخنگوی وزارت کشور نیز اقدام دادستان مشهد در لغو این سخنرانی را «ناسازگار با مبانی حقوقی و قانونی مربوط به اداره امور استان و مصداق تداخل در مسئولیت شورای تامین و نماینده دولت» دانست.

سلمان سامانی توضیح داد که یک تشکل قانونی برای برگزاری سخنرانی به مناسبت اربعین تقاضای مجوز کرد و با دریافت مجوز برای برگزاری مراسم در روز یکشنبه اقدام کرد اما یک روز قبل از آن دادستانی مشهد بدون اشاره به این برنامه و محتوای آن اجرای هرگونه جلسه‌ای در تالار رازی مشهد را از ساعت ٩ تا ١٢ ظهر ممنوع اعلام کرد.

به گفته سخنگوی وزارت کشور، در پی این تصمیم دادستان، با هماهنگی استانداری خراسان رضوی محل دیگری به عنوان محل برگزاری سخنرانی پیش بینی شد که دوباره محل جدید هم با دستور دادستانی پلمپ شد.

آقای سامانی اضافه کرد: «در این رابطه از روز شنبه پیگیری و رایزنی‌ مستمری از سوی وزیر کشور و استاندار خراسان رضوی با رئیس قوه قضائیه، رئیس مجلس شورای اسلامی و دادستان کل کشور انجام شد، متاسفانه علیرغم مکاتبات متعدد با دادستانی و اعلام نظر نیروی انتظامی و دستگاه‌های امنیتی مبنی بر نبود هرگونه چالش و تاکید بر رعایت چارچوب‌های قانونی در برگزاری مراسم فوق و پیگیری‌های مکرر، دادستانی مشهد به این مکاتبات پاسخی نداده و در عمل بی‌اعتنا بوده است.»

از سوی دیگر، پس از اینکه علی مطهری در نامه خود به حسن روحانی از احتمال دست داشتن امام جمعه مشهد در لغو سخنرانی نوشته بود، پایگاه اطلاع رسانی احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد و نماینده رهبر جمهوری اسلامی در خراسان رضوی با انتشار اطلاعیه‌ای چنین دخالتی را رد کرد.

در این اطلاعیه با اعلام این که امام جمعه مشهد به برگزاری این مراسم توجهی نداشته، آمده است: « آیت الله علم الهدی این حق را دارد که علیه شخص مفتری اقدام قضایی کند و در صورت عدم جبران تشویش اذهان عمومی توسط این شخص، اقدام خواهد شد.

علی مطهری، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه سرگشاده خود خطاب به رئیس جمهوری ایران نوشت که سخنرانی توسط دادستان مشهد و به قول خودش بر اساس نامه‌ای که به او رسیده است لغو شد و امیدوارم این نامه از آقای علم الهدی امام جمعه مشهد نباشد.

او در ادامه از حسن روحانی پرسید: «لطفا برای ما روشن فرمایید که حاکم در استان خراسان رضوی استاندار است یا دادستان و امام جمعه؟ نیروی انتظامی تحت فرمان استاندار است یا دادستان؟ و اساسا ورود دادستان در این گونه موارد بر چه اساسی است؟»

آقای مطهری پیشتر نیز از نقش امام جمعه مشهد در لغو کنسرت‌ها در استان خراسان رضوی به شدت انتقاد کرده بود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG