لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۳

یک مرجع تقلید خواستار ممنوعیت کنسرت موسیقی در قم شد


آیت الله صافی گلپایگانی
آیت الله صافی گلپایگانی

بعد از امام جمعه مشهد، یکی از مراجع تقلید شیعیان در قم از برگزاری کنسرت موسیقی در این شهر انتقاد کرد و خواستار ممانعت از برگزاری «مجالس موسیقی و کنسرت» در این شهر شد.

به گزارش خبرگزاری حوزه در ایران، آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی در دیدار با مسئولان ستاد امر به معروف و نهی از منکر در ایران گفت: «با اجرای مجالس موسیقی و کنسرت قلب امام زمان علیه السلام متاثر می‌شود و شما آمران به معروف با مقابله و جلوگیری از این منکر بزرگ موجبات خرسندی امام زمان(عج) را فراهم آورید.»

صافی گلپایگانی که مرجع تقلید شیعیان است، کلا موسیقی را حرام می داند و یکی از سئوالات مذهبی پیشتر گفته بود «آنچه را عرف مردم موسیقی می دانند، استماع آن و ساخت و تعلیم و تعلم و فروش آلات آن حرام است.»

اعتراض این مرجع شیعیان به برگزاری کنسرت های موسیقی در قم، بعد از اعتراض های ماههای گذشته احمد اعلم الهدی امام جمعه مشهد صورت می گیرد.

آقای اعلم الهدی در تابستان اعلام کرد مشهد شهر مقدس است و نباید در آن کنسرت موسیقی برگزار شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران بعد از این سخنان گفته بود که برای احترام به روحانیون مشهد، در این شهر کنسرت برگزار نمی شود که این اظهارات با واکنش حسن روحانی رئیس جمهوری ایران روبرو شد.

دولت روحانی که از ابتدا اعلام کرده بود موافق برگزاری کنسرت های موسیقی و افزایش فعالیت هنری است، در دو سال اخیر با مانع تراشی هایی از سوی پلیس و قوه قضاییه دربرگزاری کنسرت های موسیقی روبرو شده است.

XS
SM
MD
LG