لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۵

«من صدای آبانم»، هشتگی به یاد یکی از خونین‌ترین اعتراضات در ایران


اعتراضات آبان ۹۸ - آرشیو
اعتراضات آبان ۹۸ - آرشیو

من صدای آبانم، هشتگی است که از روز گذشته به یاد یکی از خونین‌ترین اعتراضات در ایران، در شبکه اجتماعی توئیتر ترند شده است.

گذشت یک هزار روز از رخداد آبان ۱۳۹۸، اعتراضاتی معیشتی که به شدیدترین وضع سرکوب شد، بهانه‌ای شد تا بار دیگر کاربران شبکه‌های اجتماعی این موضوع را در کانون توجه قرار دهند.

۲۴ آبان ۹۸ قیمت بنزین در ایران بدون هیچ اطلاع قبلی افزایشی ۲۰۰ درصدی یافت. مردم در اعتراض در چند خیابان به طور مسالمت آمیز با خاموش کردن ماشین‌های خود اعتراض کردند.

اما مثل همیشه پاسخ، یورش نیروهای امنیتی بود. شعله خشم مردم به سرعت گسترش یافت و شهرهای دیگر را هم فرا گرفت. اما این اعتراضات مسالمت آمیز با برخوردهای امنیتی رنگ خشونت گرفت و به شدیدترین وضع سرکوب شد. تصاویر شلیک مستقیم به مردم در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد. گزارش‌ها از کشته شدن تعداد زیادی از معترضان حکایت داشت.

«هزار روز از این حادثه گذشت.» آرش صادقی فعال و زندانی سیاسی در صفحه توئیترش نوشت که نظامی که سالها با شعار «عمق استراتژیک» تبلیغ کرد که «اگر در سوریه نجنگیم باید در خوزستان و همدان و اصفهان بجنگیم» آخرش هم در سوریه جنگید هم در اهواز و هم ۲۸ استان دیگر (۲۵ آبان ۹۸) و به قول فرمانده سپاه «۴۸ ساعته» صدها جان عزیز را پَر پَر کردند.

کاربری نوشته من صدای آبانم چرا که داغ مادران و صدای گلوله‌های نیزار‌های ماهشهر، تبسم را از روی لبانم ربوده است.

و کاربری دیگر که نوشته: «هزار روز از کشتار خونین آبان گذشت، هزار روز از کشتار نیزار گذشت، هزار روز از نسل کشی آبان گذشت.»

واکنش کاربران، گسترده و با احساسات همراه بود. بعد از کشتار آبان ۹۸ مادران داغدار ایران ساکت ننشستند و نام مادران دادخواه را در تاریخ این سرزمین به یادگار گذاشتند هر چند که بارها دستگیر و تهدید شدند.

سال گذشته در لندن، برای نخستین بار یک دادگاه مردمی، هرچند نمادین، برای بررسی این کشتار تشکیل شد تا جهان به خشونت سرکوب مردم ایران آگاه شوند.

بسیاری از کاربران نیز با اشاره به اینکه هیچگاه تعداد کشته شدگان، زخمی‌ها و بازداشتی‌ها به درستی اعلام نشد نوشتند که «هزارها جان گرفته شد اما مردم آبان را فراموش نکردند.»

بعضی دیگر از کاربران نیز با گرامیداشت نام و یاد کشته‌شدگان نوشتند که «آبان ادامه دارد و هزار سال هم بگذرد آبان فراموش نخواهد شد» و به شیوه‌های مختلف انزجار خود از حکومت و این کشتار را توئیت کردند.

وجه مشترک بسیاری از مطالب منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نیز ناظر به این مطلب بود که سرکوب آبان ۹۸ در کنار بسیاری از خاطرات تلخ این سرزمین، در حافظه جمعی این مردمان به یادگار خواهد ماند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG