لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۵

حمایت ده‌ها فعال فرهنگی خارج از کشور از بازداشت‌شدگان: شرایط برای حرکت علیه «حکومت نامشروع اسلامی» فراهم است


از چپ: ناهید شیرپیشه، سعید دامور و جعفر پناهی
از چپ: ناهید شیرپیشه، سعید دامور و جعفر پناهی

۱۴۰ شخصیت فرهنگی، نویسنده، شاعر، روزنامه‌نگار، و هنرمند مقیم خارج از کشور با امضای بیانیه‌ای ضمن حمایت از «همۀ فعالان سیاسی و کنشگران مدنی در داخل کشور» از برگزاری اعتصابات، اعتراضات و تظاهرات «همۀ اقشار مردم» پشتیبانی کردند.

این فعالان، بازداشت و حبس کلیۀ فعالان سیاسی و مدنی «به ویژه محمد رسول‌اف، مصطفی آل‌احمد و جعفر پناهی» را به شدت محکوم کرده و خواهان آزادی بی‌قید و شرط هرچه سریعتر آنان شده‌اند.

امضاکنندگان سپس بازداشت محمد رسول‌اف و مصطفی آل‌احمد به عنوان «دو سینماگر مغضوب حکومت» و متعاقب آن جعفر پناهی و اتهامات وارد به آنان را به نقل از آقای پناهی، «همان اتهام کلیشه‌ای اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» دانسته‌اند.

به گفته آنها، هدف دولت جمهوری اسلامی ایران از این بازداشت‌ها، «خط و نشان کشیدن برای دیگر منتقدان و ایجاد واهمه» و نیز ایجاد فضای ارعاب جهت خاموش کردن «صدای نقد رسمی و موثر در داخل کشور» است.

محمد رسول‌اف و مصطفی آل‌احمدغروب جمعه ۱۷ تیر دستگیر شدند. خبرگزاری دولتی ایرنا آنها را به «ارتباط با ضدانقلاب» و «التهاب‌آفرینی و برهم زدن امنیت روانی جامعه» متهم کرده است. جعفر پناهی، سینماگر نامدار ایرانی و دارنده جوایز معتبر جهانی، نیز صبح دوشنبه ۲۰ تیر به همراه شمار دیگری از خانواده‌های دادخواه آبان بازداشت شد.

امضاکنندگان در ابتدای این بیانیه ضمن اشاره به انواع فشارهای مادی و معیشتی و نیز تبعیض‌های گوناگون علیه زنان، دگراندیشان، و اقلیت‌های قومی و مذهبی از سوی «حکومت استبدادی و مرتجع جمهوری اسلامی ایران» و گسترش روزافزون دامنه اعتراضات در شهرهای مختلف گفته‌اند اکنون شرایط برای حرکت سراسری علیه «حکومت نامشروع اسلامی» فراهم است.

آنها در ادامه بیانیه، به برخورد «نهادهای امنیتی چندگانه... به تبعیت از اراده مستقیم علی خامنه‌ای» علیه مخالفان حجاب اجباری، منتقدان و مخالفان و فعالان کارگری و صنفی، خانواده‌های جانباختگان اعتراضات آبان ٩٨، و چهره‌های برجسته سیاسی، فرهنگی، هنری، سینمایی، و ورزشی اشاره کرده‌اند.

دفتر دموکراسی، حقوق بشر، و امور کار وزارت امور خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه با انتشار توییتی موج تازه دستگیری‌ها در ایران را محکوم کرد.

در توییت این نهاد دولتی آمریکا آمده است: «دستگیری‌های اخیر در ایران سرکوب ناشایست مخالفت مسالمت‌آمیز - از جمله علیه فعالان سیاسی، فیلم‌سازان، و زنان شجاع معترض به قوانین حجاب اجباری - است. ایالات متحده تلاش‌های مستمر ایران برای ممانعت از استفاده از آزادی بیان را محکوم می‌کند.»

بازداشت گسترده خانواده‌های دادخواه و کنشگران مدنی، واکنش‌های گسترده‌ای در داخل و خارج از ایران به همراه داشت.

XS
SM
MD
LG