لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۹

معاون وزیر اقتصاد: «افزایش قیمت بنزین» در بودجه ۱۴۰۲ تعیین تکلیف می‌شود


یک پمپ بنزین در تهران - آرشیو
یک پمپ بنزین در تهران - آرشیو

معاون وزارت امور اقتصادی و دارایی دولت ابراهیم رئیسی گفته است که «افزایش قیمت بنزین» سال آینده و تحت عنوان «طرح اصلاح قیمت» تعیین تکلیف خواهد شد.

به گزارش «باشگاه خبرنگاران» وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی، محمدهادی سبحانیان علت «عدم افزایش قیمت بنزین» در سال جاری ۱۴۰۱ را «دستور» ابراهیم رئیسی اعلام کرده است.

معاون سیاست‌گذاری اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی ایران درباره سرانجام طرح آزمایشی «باز توزیع یارانه بنزین» در جزیره کیش نیز گفته است: این طرح «بعد از پنج ماه» جهت بررسی و در صورت لزوم انجام اصلاحات یا توسعه «متوقف» شد.

براساس طرح «باز توزیع یارانه بنزین»، اهالی جزیره کیش که دارای «کارت کیشوندی» اعم از «مالکان خودرو» و یا «افراد بدون خودرو»، سهمیه بنزین «۲۰ لیتری» را دارا بودند. در این طرح، قیمت بنزین تغییری نمی‌کرد و «بنزین یارانه‌ای» ۱۵۰۰ تومان و قیمت «بنزین آزاد» ۳۰۰۰ تومان بود که «افراد فاقد خودرو» می‌توانستند «سهیمه بنزین یارانه‌ای خود را به دیگران انتقال داده یا به فروش برسانند.»

محمدهادی سبحانیان در سخنان امروز چهارشنبه نوزدهم مردادماه خود تاکید کرده است که دولت جمهوری اسلامی امسال «برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین» ندارد و هرگونه «طرح اصلاح قیمت» در قالب «قانون بودجه سال آینده» تعیین تکلیف خواهد شد.

کرامت ویس‌کرمی، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران که مجموعه‌ای دولتی و زیر نظر وزارت نفت اداره می‌شود، اسفندماه ۱۴۰۰ گفته بود که «نتایج اولیه» طرح آزمایشی «بازتوزیع یارانه بنزین» در کیش «مثبت» ارزیابی شده است.

برخی پیش‌بینی می‌کنند که دولت ابراهیم رئیسی افزایش بهای بنزین را با شیوه به مورد آزمایش گذاشته شده در جزیره جنوبی «کیش»، پیگیری و اجرا خواهد کرد.

افزایش چند برابری و شبانه بهای بنزین در آبان‌ماه ۹۸ توسط دولت حسن روحانی، موجب بروز اعتراضات گسترده مردمی در شهرهای مختلف ایران شد که سرانجام با سرکوب شدید، مرگ بسیاری از معترضان و قطع یک هفته‌ای اینترنت سراسر کشور مواجه شد.

XS
SM
MD
LG