لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۸

پوران ناظمی شکستن سکوت و حمایت از دادخواهان بازداشت‌شده آبان ۹۸ را خواستار شد


عکس آرشیوی از فعالان مدنی و خانواده‌های دادخواه: پوران ناظمی، ناهید شیرپیشه، بهیه نامجو، سکینه احمدی، نرگس محمدی و جعفر عظیم‌زاده

پوران ناظمی، فعال حقوق بشر در پیامی با حمایت از اعضای بازداشت‌شده خانواده‌های دادخواه آبان ۹۸، شکستن سکوت و حمایت جمعی از افراد بازداشت‌شده را خواستار شد.

پوران ناظمی روز دوشنبه ۲۷ آبان در پیامی ویدئویی که به بخش فارسی صدای آمریکا رسیده، با اشاره به هم‌زمانی بازداشت شماری از خانواده‌های دادخواه در ایران با صدور رأی حبس ابد برای حمید نوری به اتهام دست داشتن در اعدام‌های سال ۶۷، گفت: «در زمانی که می‌رفت تا کام همگی ما مخصوصا دادخواهان با محکومیت حمید نوری شیرین بشود، با یورش نیروهای امنیتی به مادران دادخواه آبان و بازداشت تعدادی از خانواده‌ها گزش و تلخی یک حکومت استبدادزده را دوباره همگی احساس کردیم.»

او با تأکید بر این که «خون فرزندان و عزیزان» این افراد را در آبان ۹۸ ریخته‌اند و اکنون خودشان را چنین «عذاب می‌دهند و بازداشت می‌کنند»، گفت: «حکومت هر لحظه شرایط را رصد می‌کند» و «سکوت ما خیانت به خودمان و فرزندانمان و آیندگان است» چرا که در صورت سکوت جمعی، «بیشترین و ظالمانه‌ترین احکام را به بازداشتی‌ها خواهند داد.»

این فعال مدنی همچنین تأکید کرد: «جنبش دادخواهی ملت ایران زنده است و ما در کنار خانواده‌های آبان ایستاده‌ایم» و «در کنار هم و با هم ادامه خواهیم داد.»

روز دوشنبه ۲۰ تیر شماری از نزدیکان جان‌باختگان سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ از جمله ناهید شیرپیشه و مهرداد بختیاری مادر و عموی پویا بختیاری، سعید دامور برادر وحید دامور، رحیمه یوسف‌زاده مادر نوید بهبودی، محبوبه رمضانی مادر پژمان قلی‌پور، سکینه احمدی مادر ابراهیم کتابدار و ایران الله‌یاری مادر مهرداد معین‌فر بازداشت شدند و برای برخی از این افراد قرار بازداشت یک ماهه صادر شده است.

سکینه احمدی، مادر ابراهیم کتابدار یکی از این بازداشت‌شدگان است، پس از آزادی در شرح ماوقع گفت مادران دادخواه به طور ماهانه برای درددل دور هم جمع می‌شوند، گفت: «اگر زندان هم ببرید و هر جا ببرید، ما از شما نمی‌ترسیم. شما باید از ما بترسید. چرا بچه‌های ما را کشتید و خون بچه‌های ما را به ناحق ریختید؟ خواهران ما را آزاد کنید. مادران آبان را آزاد کنید.»

او با تأکید بر این که «ما دادخواه بچه‌هایمان هستیم»، گفت: «بی‌گناه بچه‌های ما را کشتید. مادران را بی‌گناه گرفتید. گناه مادران چه بود؟ مادران را آزاد کنید!»

دفتر دموکراسی، حقوق بشر، و امور کار وزارت امور خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه با انتشار توییتی موج تازه دستگیری‌ها در ایران را محکوم کرد.

در توییت این نهاد دولتی آمریکا آمده است: «دستگیری‌های اخیر در ایران سرکوب ناشایست مخالفت مسالمت‌آمیز - از جمله علیه فعالان سیاسی، فیلم‌سازان، و زنان شجاع معترض به قوانین حجاب اجباری - است. ایالات متحده تلاش‌های مستمر ایران برای ممانعت از استفاده از آزادی بیان را محکوم می‌کند.»

  • 16x9 Image

    ساقی لقایی

    ساقی لقایی پس از چند سال همکاری با روزنامه‌های مختلف، در سال ۱۳۷۸ خبرنگار و سپس سردبیر پارلمانی و اقتصادی ایسنا شد. او از سال ۱۳۸۵ فعالیت حرفه‌ای خود را با تمرکز بر مسائل ایران و حقوق بشر ادامه داد و در بهار ۱۴۰۰ به بخش فارسی صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG