لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۱

واکنش‌ها به بازداشت دادخواهان؛ شاهزاده رضا پهلوی: تا آزادی ایران ایستاده‌ایم


تصویری از دادخواهان آبان ۹۸ و سینماگران بازداشت‌شده
تصویری از دادخواهان آبان ۹۸ و سینماگران بازداشت‌شده

اعضای خانواده‌های دادخواه جان‌باختگان آبان ۹۸ که روز دوشنبه دستگیر شدند، همچنان در بازداشت به سر می‌برند و واکنش‌ها به بازداشت آنها نیز ادامه دارد.

روز دوشنبه ۲۰ تیر شماری از نزدیکان جان‌باختگان سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ از جمله ناهید شیرپیشه و مهرداد بختیاری مادر و عموی پویا بختیاری، سعید دامور برادر وحید دامور، رحیمه یوسف‌زاده مادر نوید بهبودی، محبوبه رمضانی مادر پژمان قلی‌پور، و ایران الله‌یاری مادر مهرداد معین‌فر بازداشت شدند.

همچنین بنا بر گزارش‌ها، سکینه احمدی مادر ابراهیم کتابدار نیز برای ساعاتی تحت بازداشت بود و حساب توییتری ۱۵۰۰ تصویر که با تمرکز بر نقض حقوق بشر در ایران فعالیت می‌کند، گزارش داده است، خانواده سمیه جعفرپناه خواهر محسن جعفرپناه که پس از «حمله به خانه» آنها و توقیف موبایلش آزاد شد، «از او بی‌خبرند.»

هم‌زمان با بازداشت دادخواهان آبان ۹۸ جعفر پناهی سینماگر نام‌آشنا که در حمایت از همکاران بازداشت‌شده‌اش محمد رسول‌اف و مصطفی آل‌احمد به مقابل دادسرای اوین رفته بود، بازداشت شد و بدون اطلاع قبلی برای اجرای حکم پیشین به زندان انتقال یافت.

بازداشت گسترده خانواده‌های دادخواه و کنشگران مدنی، واکنش‌های گسترده‌ای در داخل و خارج از ایران به همراه داشت.

شاهزاده رضا پهلوی در بیانیه‌ای کوتاه که از طریق رسانه‌های اجتماعی خود منتشر کرد این اقدام را «نشانه درماندگی و هراس فزاینده رژیم از فراگیرتر شدن مبارزات ملی برای نجات ایران» دانست و تأکید کرد که «پیام ملت به رژیم روشن است: دوشادوش و دست-در-دست هم تا آزادی ایران ایستاده‌ایم و با بازداشت و زندان متوقف نمی‌شویم.»

همچنین منوچهر بختیاری پدر پویا بختیاری که خود در زندان به سر می‌برد، در پیامی از زندان گفت، جمهوری اسلامی «چون مگسی ناتوان در تار عنکبوت گرفتار شده» و از «همصدایی دادخواهان، آزادی‌خواهان» ترسیده و «سردرگم دست به اقدامات کور زده» و مادران و پدران دادخواه از جمله ناهید شیرپیشه و مهرداد بختیاری را دستگیر کرده است.
او از «همه مردم ایران» خواست تا با تجمع‌های اعتراضی پرشور این «عمل وحشیانه» را محکوم کنند.

در واکنشی دیگر مادر امیرحسین زارع‌زاده یکی دیگر از جان‌باختگان آبان ۹۸ در پیامی ویدئویی از دادخواهان بازداشت‌شده حمایت کرد و گفت که «اگر این مملکت صاحب دارد باید به مادران آبان جواب پس بدهد.»

او تأکید کرد: «من این ویدئو را می‌گیرم که دشمن، قاتل بچه‌های آبان بشنوند با دستگیری مادران و با زنگ زدن‌هایتان ما هیچ موقع آرام نمی‌نشینیم. ما خشممان بیشتر می‌شود. قدرتمان بیشتر می‌شود. شما با آبان نابود شدید.»

فرزانه انصاری‌فر، خواهر فرزاد انصاری‌فر جان‌باخته آبان ۹۸ در بهبهان که خود با حکم قضایی روبه‌رو است و پدرش امین و برادر دیگرش آرمان نیز اکنون در زندان به سر می‌برند، در پیامی ویدئویی اعلام کرد که وظیفه خود می‌داند کنار مادران آبان ۹۸ باشند و از مردم خواست «دادخواهان را تنها نگذارند و کنار آنها باشند.»

هم‌زمان با بازداشت شماری از دادخواهان آبان ۹۸ بدون طی مراحل قانونی و اعلام رسمی اتهامشان، خبرگزاری فارس آنها را «تعدادی از اغتشاشگران مدعی دادخواهی» نامیده و بدون اشاره به مستندات به آنها انگ ارتباط با بیگانه زد.

این خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به نقل از یک «مقام آگاه» ادعا کرده است که «مجری دستورات بیگانگان و رابطان ضدانقلاب آن‌ها» در خارج از کشور هستند که «با پوشش دادخواهی به یک عنصر متصل با سرویس جاسوسی بیگانه ارتباط گرفته بودند و از یک رابط مالی خارجی پول دریافت می‌کردند تا اغتشاش و ناامنی در کشور ایجاد نمایند.»

خبرگزاری فارس همچنین بدون ذکر نام، به بازداشت فردی «در عملیات جداگانه» اشاره کرده و او را «رابط مالی بیگانه» نامیده است.

نهادهای حقوق بشری بین‌المللی از جمله عفو بین‌الملل بارها نسبت به تحت فشار و شکنجه قرار دادن زندانیان سیاسی و مدنی از سوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران و ضابطان آن برای اخذ اعترافات اجباری اعتراض کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG