لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۱

یاشار تبریزی بازداشت مادران دادخواه را «گستاخی» خواند؛ هیراد پیربداقی بازداشت شد


از راست به چپ: هیراد پیربداقی و یاشار تبریزی
از راست به چپ: هیراد پیربداقی و یاشار تبریزی

یک زندانی سیاسی در پیامی صوتی از زندان اوین با محکوم کردن بازداشت شماری از مادران آبان ۹۸ و دادخواهان، از ایرانیان خواست با همدلی و پذیرش مسئولیت اجتماعی بدون منتظر ماندن برای «منجی»، سرنوشت خود را به دست گیرند و برای استقرار دموکراسی در ایران تلاش کنند.

یاشار تبریزی، فعال مدنی در پیامی صوتی از زندان اوین که نسخه‌ای از آن نیز روز شنبه هشتم مرداد به بخش فارسی صدای آمریکا رسیده، تأکید کرده است: «آمران و عاملان سرکوب و کشتار که خیابان‌ها را با خون بهترین فرزندان این سرزمین آغشته کرده و بر مسند خون نشسته‌اند، اکنون گستاخانه مادران و دادخواهان این جنایت را نیز در بند کرده‌اند.»

او با بیان این که جمهوری اسلامی با «تبعیض، فقر و فحشا، ناکارآمدی و ابتذال شر» چندین دهه ملت «بافرهنگ و صلح‌جوی» ایران را «به انحطاط کشیده»، تأکید کرده است: «مگر ناتوانی، ناشایستگی و بی‌عرضگی، با فریب، سرکوب و زندان درمان می‌شود؟»

این کنشگر مدنی با اشاره به این که «هیچ ملتی بدون اراده و کنش موثر خود» نتوانسته به آزادی و دموکراسی برسد، «پذیرش مسئولیت اجتماعی» و «ایستادگی آگاهانه» را لازمه «حفظ دستاوردهای تاریخی و فرهنگی پس از مشروطه» دانسته است.

آقای تبریزی همچنین با اشاره به حکم پرونده خود، دادگاه را «نمایشی» دانسته که در آن «قاضی و شاکی خودشان بودند» و اتهام خود را «روشنگری، کنشگری مدنی، مطالبه حقوق انسانی و اعتراض به ساختار حکومت ولایت فقیهان یا همان جمهوری اسلامی» اعلام کرده است.

همچنین در گزارشی دیگر، آرش صادقی، مدافع حقوق بشر از «یورش نیروهای امنیتی» به خانه هیراد پیربداقی فعال کارگری و بازداشت او در پی شکستن در خانه‌اش خبر داده است.

بنا بر این گزارش، آقای پیربداقی بدون «قطعی شدن» پرونده و بدون ابلاغ حکم به او و یا وکیلش، برای اجرای حکم به زندان اوین انتقال داده شده است.

XS
SM
MD
LG