لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۵

وزارت امور خارجه آمریکا: دستگیری‌های اخیر در ایران «سرکوب ناشایست مخالفت مسالمت‌آمیز» است


جمعی از خانواده‌های دادخواه و کنشگران مدنی در یادبود جان‌باختگان آبان ۹۸ بر مزار وحید دامور - آرشیو
جمعی از خانواده‌های دادخواه و کنشگران مدنی در یادبود جان‌باختگان آبان ۹۸ بر مزار وحید دامور - آرشیو

دفتر دموکراسی، حقوق بشر، و امور کار وزارت امور خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه با انتشار توییتی موج تازه دستگیری‌ها در ایران را محکوم کرد.

در توییت این نهاد دولتی آمریکا آمده است: «دستگیری‌های اخیر در ایران سرکوب ناشایست مخالفت مسالمت‌آمیز - از جمله علیه فعالان سیاسی، فیلم‌سازان، و زنان شجاع معترض به قوانین حجاب اجباری - است. ایالات متحده تلاش‌های مستمر ایران برای ممانعت از استفاده از آزادی بیان را محکوم می‌کند.»

فشار بر خانواده‌های دادخواهان و همچنین کنشگران مدنی در ایران در روزهای گذشته شدت گرفته است.

روز دوشنبه ۲۰ تیر شماری از نزدیکان جان‌باختگان سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ از جمله ناهید شیرپیشه و مهرداد بختیاری مادر و عموی پویا بختیاری، سعید دامور برادر وحید دامور، رحیمه یوسف‌زاده مادر نوید بهبودی، محبوبه رمضانی مادر پژمان قلی‌پور، و ایران الله‌یاری مادر مهرداد معین‌فر بازداشت شدند.

همچنین بنا بر گزارش‌ها، سکینه احمدی مادر ابراهیم کتابدار نیز برای ساعاتی تحت بازداشت بود و حساب توییتری ۱۵۰۰ تصویر که با تمرکز بر نقض حقوق بشر در ایران فعالیت می‌کند، گزارش داده است، خانواده سمیه جعفرپناه خواهر محسن جعفرپناه که پس از «حمله به خانه» آنها و توقیف موبایلش آزاد شد، «از او بی‌خبرند.»

بنا بر گزارش‌های شهروندی، دست‌کم برای محبوبه رمضانی مادر پژمان قلی‌پور و رحیمه یوسف‌زاده مادر نوید بهبودی، دو تن از جان‌باختگان سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ «یک ماه قرار بازداشت موقت» صادر شده است.

هم‌زمان با بازداشت دادخواهان آبان ۹۸ جعفر پناهی سینماگر نام‌آشنا که در حمایت از همکاران بازداشت‌شده‌اش محمد رسول‌اف و مصطفی آل‌احمد به مقابل دادسرای اوین رفته بود، بازداشت شد و بدون اطلاع قبلی برای اجرای حکم پیشین به زندان انتقال یافت.

خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به نقل از یک «مقام آگاه» ادعا کرده است که دادخواهان بازداشت‌شده «مجری دستورات بیگانگان و رابطان ضدانقلاب آن‌ها» در خارج از کشور هستند که «با پوشش دادخواهی به یک عنصر متصل با سرویس جاسوسی بیگانه ارتباط گرفته بودند و از یک رابط مالی خارجی پول دریافت می‌کردند تا اغتشاش و ناامنی در کشور ایجاد نمایند.»

این رسانه امنیتی همچنین بدون ذکر نام، به بازداشت فردی «در عملیات جداگانه» اشاره کرده و او را «رابط مالی بیگانه» نامیده است.

در این حال، موج حمایت‌ها از بازداشت‌شدگان و خانواده‌های دادخواه همچنان ادامه دارد و در تازه‌ترین واکنش‌ها، گوهر عشقی مادر ستار بهشتی کارگر و وبلاگ‌نویسی که در آبان ۹۱ و در حالی که در بازداشت نیروی انتظامی بود جان خود را از دست داد، با اعلام این که «عمر این حکومت به پایان رسیده و خود خامنه‌ای هم می‌داند»، خواستار گسترش اعتراض‌ها و حمایت عمومی از مادران دادخواه شده است.

XS
SM
MD
LG