لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۵

«تبعید» منوچهر بختیاری به زندان قزوین؛ سارا عباسی: می‌خواهند همسرم را از بین ببرند


منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری
منوچهر بختیاری، پدر پویا بختیاری

همسر و وکیل منوچهر بختیاری می‌گویند این زندانی سیاسی و دادخواه به زندان مرکزی قزوین «تبعید» شده و از «حق تماس و ملاقات» محروم است.

علی شریف‌زاده، وکیل دادگستری، روز پنج‌شنبه ۳۰ تیر در توییتی زمان این انتقال را چهارشنبه ۲۹ تیر اعلام کرد و گفت موکلش «با توجه به شرایط جسمانی» و «خون‌ریزی دستگاه گوارش» به مراقبت و درمان نیاز دارد.

هم‌زمان سارا عباسی، همسر منوچهر بختیاری در حساب اینستاگرام خود، از تماس کوتاه او خبر داد و گفت انتقال این زندانی سیاسی به «بند قرنطینه» زندان مرکزی قزوین «با دستور دادستان کرج» انجام شده است.

او با تأکید بر این که «جان منوچهر بختیاری در خطر است»، گفت: «پدری را به جرم دادخواهی فرزند این طور سال‌ها زندان انداختند و این طور با وجود بیماری شدید از درمان محروم کردند.»

همسر منوچهر بختیاری با نام بردن برخی مقامات قضایی در استان البرز و با بیان این که با وجود بیماری به او «اجازه مرخصی نمی‌دهند»، اضافه کرد: «همه منتظر هستند تا به وسیله بیماری همسرم او را از بین ببرند و صدای او را این طور خاموش کنند.»

او با تأکید بر این که اگر اتفاقی برای آقای بختیاری بیافتد، جمهوری اسلامی «باید پاسخگو باشد»، گفت: «صدای منوچهر بختیاری خاموش شدنی نیست، چرا که دادخواه فرزند و ملت ایران است.»

روز دوشنبه نیز ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هرانا، از انتقال این زندانی سیاسی به سلول انفرادی ندامتگاه مرکزی کرج و ادامه اعتصاب غذای او خبر داده بود.

منوچهر بختیاری، پدر دادخواه پویا بختیاری از جان‌باختگان سرکوب اعتراضات آبان ۹۸، با وجود ابتلا به بیماری‌های «کلیوی، پروستات و فتق» و با وجود داشتن «تأییدیه پزشکی قانونی مبنی بر نیاز جدی به اقدامات درمانی، از رسیدگی پزشکی تخصصی و اعزام به مرخصی درمانی محروم» شده است و تبعید او به زندان مرکزی قزوین نگرانی‌ فعالان حقوق بشر نسبت به وضعیت سلامت او را بیشتر کرده است.

آقای بختیاری روز ۲۰ تیر پس از بازداشت شماری از اعضای خانواده‌های دادخواه از جمله برادرش مهرداد بختیاری و همچنین ناهید شیرپیشه مادر پویا بختیاری، در پیامی صوتی ضمن محکوم کردن این بازداشت‌ها از مردم ایران خواست با برگزاری تجمعات سراسری این بازداشت‌ها را محکوم و از دادخواهان حمایت کنند.

منوچهر بختیاری آخرین بار ۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ بازداشت شد و از آن زمان در زندان به سر می‌برد.

علاوه بر منوچهر بختیاری، مقامات قضایی ۲۰ تیر ناهید شیرپیشه و مهرداد بختیاری مادر و عموی پویا بختیاری و شماری از اعضای خانواده‌های جان‌باختگان سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ را بازداشت کردند.

XS
SM
MD
LG