لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۷

موج تازه سرکوب خانواده‌های دادخواه و فعالان؛ افزایش شمار بازداشت‌شدگان


ناهید شیرپیشه، سعید دامور و جعفر پناهی
ناهید شیرپیشه، سعید دامور و جعفر پناهی

در ادامه فشار بر خانواده‌های دادخواه و کنشگران مدنی ناهید شیرپیشه و مهرداد بختیاری، مادر و عموی پویا بختیاری، و سعید دامور، برادر وحید دامور، دو تن از جان‌باختگان سرکوب اعتراضات آبان ۹۸، رحیمه یوسف‌زاده مادر نوید بهبودی، محبوبه رمضانی مادر پژمان قلی‌پور، سکینه احمدی مادر ابراهیم کتابدار، و جعفر پناهی، سینماگر نامدار ایرانی و دارنده جوایز معتبر جهانی، صبح دوشنبه ۲۰ تیر بازداشت شدند.

سعید افکاری، برادر دادخواه کشتی‌گیر اعدام‌شده نوید افکاری، با اعلام این که عده زیادی مأمور را «روی سر خانواده‌های آبان ریخته‌اند» و می‌خواهند آنها را ببرند، در توییتی نوشت، «مادر پژمان (قلی‌پور) و ابراهیم (کتابدار) و نوید بهبودی و محمد طاهری و مهرداد معین‌فر در خانه مادر نوید (بهبودی) هستند» و برادر کوچک نوید بهبودی را «زده‌اند و نمی‌دانیم دارند چه بلایی سرشان می‌آورند.»

حساب توییتری «۱۵۰۰ تصویر» نیز اعلام کرد که «مادر پژمان قلیپور، نوید بهبودی، ابراهیم کتابدار، مهرداد معین‌فر، محمد طاهری» را نگه داشته‌اند، اما «چند تا از مادرهای دیگر» را که در خانه مادر نوید بوده‌اند، «به شدت همه مادرها را کتک زده‌اند و گوشی چند نفرشان را گرفته‌اند و گفته‌اند بروید.»

علت موج تازه بازداشت خانواده‌های جان‌باختگان آبان ۹۸ و اتهامات احتمالی آنها هنوز روشن نیست.

چنان چه منا بختیاری، خواهر پویا بختیاری، در ویدیویی که مسیح علینژاد منتشر کرده است، در شرح بازداشت مادرش ناهید شیرپیشه می‌گوید: «این وضعیت خانه ما است. مادرم را بردند. یعنی واقعا این انصاف است که اول برادرم را کشتند، بعد پدرم را زندانی کردند، حالا باید بیایم ببینم ریخته‌اند خانه یک زن تنها؟»

آصف بختیاری، عموی پویا بختیاری، نیز با انتشار پیام ویدیویی برادرش، مهرداد بختیاری، از بازداشت او خبر داد.

مهرداد بختیاری در این ویدئو با نشان دادن در شکسته خانه ناهید شیرپیشه، می‌گوید: «بدانید که ما خانواده بختیاری ایستاده‌ایم تا آزادی ایران. پویا جانش را کف خیابان از دست داد برای ملت ایران و ما پرچم‌دار این دادخواهی ایستاده‌ایم تا انتقام پویا و پویاها را از رژیم تبهکار نگیریم، کوتاه نمی‌آییم.»

همسر سعید دامور نیز می‌گوید، «حدودا ساعت ۱۰:۳۰» صبح مأموران اطلاعات به همراه سعید دامور در حالی که دستبند به دست داشت و «انگار که قاتل گرفته‌اند» به خانه آنها ریختند و وسایل‌شان را به هم ریختند.

از سویی، بنا بر گزارش‌های شهروندی، جعفر پناهی سینماگر شناخته‌ شده که امروز برای پی‌گیری بازداشت محمد رسول‌اف و مصطفی آل‌احمد به دادسرای اوین رفته بود، هنگام خروج از دادسرا بازداشت شد.

او یکی از امضاکنندگان صدها سینماگر و فعال فرهنگی ایرانی است که روز یک‌شنبه بازداشت رسول‌اف و آل‌احمد را محکوم کردند و خواستار آزادی فوری آنها شدند.

XS
SM
MD
LG