لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۵

زهرا امیرابراهیمی رئیس داوران جشنواره فیلم گوتنبرگ در سوئد شد


زهرا امیرابراهیمی بازیگر ایرانی به‌عنوان رئیس هیئت داوران چهل‌وششمین جشنواره فیلم گوتبنرگ در سوئد انتخاب شد.

این دستاورد مهمی برای زهرا «زر» امیرابراهیمی محسوب می‌شود که این روزها به خاطر بازی در فیلم «عنکبوت مقدس» به یک ستاره جهانی تبدیل شده است.

این اثر جنجالی درباره قتل‌های مذهبی در شهر مشهد به کارگردانی علی عباسی به‌عنوان نماینده سینمای دانمارک به فهرست مقدماتی اسکار در بخش بهترین فیلم بین‌المللی سال رسیده است.

جشنواره فیلم گوتبنرگ که یکی از رویدادهای مهم سینمایی نوردیک، کشورهای شمال اروپا است با انتشار بیانیه‌ای، از گزینش زهرا امیرابراهیمی برای ریاست بخش رقابتی اصلی خبر داد.

سوفیا گرابول، بازیگر دانمارکی، آنتونیو لوکیچ، کارگردان اوکراینی، و متی بای موسیقی‌دان سوئدی سایر اعضای هیئت داوران هستند.

آنها باید بهترین آثار سینمایی منطقه را برای رقابت در جشنواره گوتبنرگ انتخاب کنند. اسامی ۹ فیلم منتخب بخش اصلی دهم ژانویه اعلام می‌شود.


زهرا امیرابراهیمی در سال ۲۰۰۸ میلادی مجبور به ترک ایران شد و به فرانسه مهاجرت کرد. او یکی از هنرمندان منتقد حکومت ایران محسوب می‌شود که در ماه‌های اخیر از اعتراضات سراسری حمایت کرده است.

به گفته مدیران جشنواره، زهرا امیرابراهیمی قصد دارد تا هنگام برگزاری این رویداد هنری، برنامه‌هایی را برای اعتراض به بازداشت ترانه علیدوستی، سایر فیلمسازان، و معترضان ایرانی ترتیب دهد.

ترانه علیدوستی که به خاطر همراهی با اعتراضات سراسری ایران توسط حکومت بازداشت شده بود، اخیراً با سپردن وثیقه بصورت موقت آزاد شد.

جشنواره فیلم گوتبنرگ همچنین فیلم «تفریق» ساخته مانی حقیقی و با بازی ترانه علیدوستی را برای نخستین بار در سوئد اکران می‌کند.

در جشنواره امسال فیلم‌های ایرانی دیگر از جمله «خرس نیست» ساخته جعفر پناهی، و اثری از مانیا اکبری درباره آزادی، استثمار، و سرکوب زنان ایران پخش خواهد شد. جشنواره فیلم گوتبورگ از ۲۷ ژانویه تا ۵ فوریه در سوئد برگزار می‌شود.

خبر ریاست زهرا امیرابراهیمی در هیئت داوران جشنواره فیلم گوتبنرگ در شرایطی اعلام می‌شود که اکران فیلم جدیدی با بازی او با در فرانسه آغاز شده است.

این اثر «بازماندگان» نام دارد و درباره مردی به نام ساموئل است که در منطقه آلپ ایتالیا زندگی می‌کند و تصمیم می‌گیرد تا به چهره، یک زن مهاجر افغانستانی با بازی زهرا امیر ابراهیمی کمک کند که وارد فرانسه شده است.


زهرا امیرابراهیمی در حساب کاربری خود در اینستاگرم، این فیلم را «زیباترین و انسانی‌ترین» پروژه سینمایی خود توصیف می‌کند که بازی در نقش این شخصیت تولد دوباره‌ای برای او محسوب می‌شود.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG