لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۹

حواشی جشنواره فجر؛ برادران داردن خواستار حذف فیلم خود از «ویترین دیکتاتوری» شدند


برادران داردن
برادران داردن

در ادامه حواشی جشنواره فیلم فجر، برادران داردن، سینماگران سرشناس بلژیکی نیز خواستار حذف فیلم جدید خود از این رویداد حکومتی شدند.

ژان پیر، و لوک داردن با انتشار پیامی در حساب کاربری شرکت هنری خود در اینستاگرم نوشتند که از نمایش فیلم «توری و لوکیتا» در جشنواره فجر در تهران اطلاعی نداشتند.

برادران داردن در ادامه خواستار حذف فیلم از برنامه جشنواره‌ای شدند که به گفته این سینماگران «ویترین رژیم مذهبی دیکتاتوری و خونخوار» است که آن را محکوم می‌کنند.

ژان پیر و لوک داردن در پایان، ضمن اعلام همبستگی با کسانی که «علیه این رژیم می‌جنگند» به شجاعت آنها درود فرستادند.


این در حالی است که آلیس دیوپ، نویسنده و کارگردان فرانسوی نیز اخیراً اعلام کرد که از نمایش فیلم خود در جشنواره فیلم فجر اطلاعی نداشته است و خواستار حذف آن شده بود.

کریستین مونجیو، سینماگر شناخته شده رومانیایی نیز با ابراز بی‌خبری از نمایش آخرین فیلم خود در جشنواره فجر، گفت که از تهیه‌کننده می‌خواهد تا این اثر را از برنامه‌های این فستیوال خارج کند.

کامیلا اندینی، سینماگر اندونزیایی هم می‌گوید که فیلمش بدون اطلاع او برای جشنواره فیلم فجر فرستاده شده است و تلاش می‌کند تا مانع نمایش آن شود.

این سینماگران ضمن محکوم کردن رویکرد سرکوبگرانه جمهوری اسلامی، همبستگی خود را با معترضان ایرانی اعلام کرده‌اند.

به این ترتیب از ۸ فیلم خارجی که برای نمایش در بخش بین‌الملل جشنواره فجر در نظر گرفته شده است، سازندگان ۴ فیلم خواستار خروج آثارشان از این جشنواره شده‌اند.

اعتراض سینماگران خارجی به نمایش آثار خود در جشنواره فیلم فجر در شرایطی مطرح می‌شود که بسیاری از سینماگران ایرانی این رویداد حکومتی را تحریم کردند.

اکثر فیلم‌های ایرانی این دوره جشنواره توسط کارگردان‌های تازه‌کار یا به اصطلاح فیلم‌اولی ساخته شده است که اطلاعات زیادی درباره آنها موجود نیست.

بیشتر از نیمی از این آثار ساخته نهادها و سازمان‌های حکومتی مانند بنیاد سینمایی فارابی، سازمان اوج، حوزه هنری، یا بنیاد روایت فتح هستند.

با این حال تعدادی از بازیگران و عوامل همین فیلم‌ها نیز اعلام کردند که نقشی در نمایش این آثار در جشنواره ندارند ولی در برنامه‌های این دوره شرکت نخواهند کرد.

کیومرث پوراحمد، یکی از شاخص‌ترین سینماگرانی است که فیلمش با عنوان «پرونده باز است» در جشنواره اکران می‌شود.


او در حساب کاربری خود در اینستاگرم با اشاره به اینکه تصمیم درباره اکران فیلم با تهیه‌کننده است، گفت که «چند سال است که جشنواره فجر برای من ارزش و اهمیتی ندارد، ‌به خصوص در این سال خونبار ‌ دردناک.»

علی نصیریان بازیگر سرشناس ایرانی نیز یکی از چهره‌هایی بود که با ارسال نامه‌ای به دبیرخانه جشنواره گفت که در این رویداد سینمایی حاضر نخواهد شد و خواستار حذف نامش از برنامه‌های جشنواره شد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG