لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۲

پیام «زن زندگی آزادی» در جشنواره فیلم‌های ایرانی در پراگ ؛ اکران آثاری چون خرس نیست و عنکبوت مقدس


جشنواره فیلم‌های ایرانی در پراگ
جشنواره فیلم‌های ایرانی در پراگ

دهمین دوره جشنواره فیلم‌های ایرانی در پراگ با پیام «زن زندگی آزادی» پذیرای هنردوستان خواهد بود.

این رویداد هنری پس از دو سال وقفه ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا، درماه ژانویه در شهرهای پراگ و برنو در جمهوری چک افتتاح می‌شود.

به گفته مدیران، تم اصلی جشنواره امسال «زن زندگی آزادی» است؛ شعاری که نماد جنبش اعتراضی اخیر ایران محسوب می‌شود.

چندی پیش مدیران جشنواره در بیانیه‌ای اعلام کردند که این فستیوال را به «زنان و مردان شجاعی تقدیم می‌کنند که در سراسر ایران جان خود را برای انقلاب در جریان این کشور به مخاطره انداخته‌اند.»

فیلم‌های بلند، کوتاه و مستند این دوره شامل مجموعه‌ای از آثار سینماگران زندانی یا در تبعید، و همچنین تعدادی از فیلم‌هایی است که در سه دهه اخیر در ایران توقیف شده‌اند.

پوستر جشنواره ۲۰۲۳ الهام گرفته شده از تصویری از تظاهرات اخیر در ایران است و نشان‌دهنده نفرت از رژیمی است که از ترس ‌و تجاوز به‌عنوان آخرین ابزار باقی‌مانده برای ارتباط با مردم ایران استفاده می‌کند.


فیلم «خرس نیست» ساخته جعفر پناهی یکی از آثاری است که در این جشنواره اکران می‌شود. او یکی از سینماگران صاحب‌نام ایرانی محسوب می‌شود که در حال حاضر زندانی است.

این اثر مبارزات یک فیلمساز سرشناس ایرانی را به تصویر می‌کشد که علی‌رغم محرومیت از فیلمسازی، کار تقریباً غیرممکن ساخت آخرین فیلم خود را آغاز می‌کند.

خرس نیست، بصورت مخفیانه در ایران فیلمبرداری شده است و برای نخستین بار در جشنواره فیلم ونیز اکران شد. این اثر با همکاری جشنواره فیلم کارلووی‌واری در فستیوال امسال فیلم‌های ایرانی در پراگ اکران می‌شود.


به گفته کاوه دانشمند، مدیر جشنواره، برنامه امسال با جشنواره‌های گذشته متفاوت است و این بینش داخلی در مورد سیاست و سینمای ایران را که در چهار دهه گذشته از یکدیگر جدایی‌ناپذیر بوده‌اند، به ارمغان می‌آورد.

او در ادامه می‌افزاید که مهمانان ایرانی که در جشنواره دهم در جلسات گفت‌وگو‌ شرکت دارند، رویکرد کاملا جدیدی درباره سینمای ایران در پس‌زمینه رویدادهای جاری این کشور به مخاطبان ارائه خواهند داد.

جشنواره فیلم‌های ایرانی در پراگ از سال ۲۰۱۲ در جمهوری چک به راه افتاد. این پروژه به تدریج به بستری برای ارائه سایر شاخه‌های هنر ایرانی مانند موسیقی، تأتر، هنرهای تجسمی، و طراحی گرافیک تبدیل شده است. دهمین دوره این‌ جشنواره از یازدهم ژانویه افتتاح می‌شود.

رادیوگرافی یک خانواده، شکارچی، بدون دوستم، سه خواهر، پسر-مادر، عنکبوت مقدس، پرسپولیس، شطرنج باد، و زنان بدون مردان از جمله آثار دیگری است که در این جشنواره اکران می‌شوند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG